KARVINÁ / Jak slavit narozeniny? Určitě ve společnosti těch nejbližších. Stejně tomu bylo i v případě výročí 100 let Polské základní školy a mateřské školy v Karviné. Místem setkání byl kulturní dům v Karviné, a dortem vystoupení všech žáků během slavnostní Akademie.

Premiéra se konala v sobotu 2. června. Děti zahrály celý program ještě jednou v neděli pro ty rodiče, bývalé žáky a absolventy, kterým se nepovedlo sehnat lístky na vyprodané sobotní představení. První část byla jako barevná revue. – V představení byla použitá kombinace minulosti a budoucnosti. Chlapec z 20. století se setkal s dívkou ze současnosti, aby společně objevovali moderní svět – popsala Katarzyna Gattnar, absolventka školy.

Na jevišti se tak objevily postavy z Večerníčků, které zahrály děti z mateřské školky, sedmáci tančili twist, byla také Lokomotiva z básničky Tuwima nebo Kleopatra se služebnictvem. Atraktivní bylo také číslo s neonovými světly, který děti tančily ve tmě. Nakonec deváťáci přesvědčili přítomné, že každá generace má svůj čas a vzali diváky na cestu po posledním století.

V druhé části děti zahrály pohádku „Věř zázrakům – s knížkou se ti to povede“. Na jevišti se prolínaly postavy Červené Karkulky, Popelky, Čarodějnice, Alibaby. – Museli jsme vše dokonale připravit nejenom herecky, ale také technicky. Technici museli vědět, kdy mají zapnout multimediální prezentaci a osvětlení – prozradila Agata Śmiłowska z deváté třídy. Uvedla také, že měla trému, která ale po několika sekundách na jevišti úplně zmizela.

Po premiéře Akademie se konaly ve školní zahradě jubilejní Radovánky.

KC

 

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test