CIESZYN /Dnešní polský státní svátek je tou nejlepší příležitosti k prohlédnutí jednoho z prvních výtisků Ústavy 3. května (Ustawa Rządowa: prawo uchwalone dnia 3 Maja roku 1791). Připomeňme, že tato ústava regulovala právní řád Polsko-litevské unie. Obecně se soudí, že Ústava z 3. května 1791 byla první moderní psanou ústavou v Evropě a druhou ve světě (po americké ústavě z roku 1787).

Tento vzácný dokument je nyní k vidění v knihovně Książnica Cieszyńska na výstavě pojmenované Polský duch svobody: Sto knih na sto let od získání nezávislosti (Polski duch wolności: Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości). Téma výstavy je samozřejmě úzce spjato s letošními oslavami nezávislosti, a vystavené exponáty ilustrují cestu ke svobodě Polska nejenom z politického, ale i kulturního a vzdělávacího úhlu pohledu. Proto na velmi zajímavé výstavě nechybí i další vzácné, zřídka vystavované výtisky publikací spjatých s touto událostí, například „Ustawy Komisji Edukacji Narodowej”.

Ve sváteční den, tedy 3. května, komentovaná prohlídka výstavy s průvodcem – autorem výstavy – je zdarma, a to od 13 do 15 hod. Výstava bude w Książnicy Cieszyńske zpřístupněná do 22. června.
kc

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test