CIESZYN / Dnes slaví celé Polsko. Důvodem národních slavností je Svátek Ústavy 3. května. Nejinak je tomu i polském Těšíně, kde se slavnosti účastní také představitelé polských spolků a organizací působících na území České republiky.


Těšínské slavnosti začaly v 10.30 hod. mši. Hodinu nato na náměstí zazněla polská hymna, a pod pamětní tabuli Národní rady Těšínského knížectví byly položené květiny. Za Polský kulturně-osvětový svaz v ČR se tohoto aktu zúčastnila předsedkyně PZKO Helena Legowicz, za Kongres Poláků v ČR pak Mariusz Wałach. Následně se celý průvod vydal z náměstí k Pomníků legionářů.

Právě teď trvá v Cieszyně Májová slavnost. Na programu jsou vystoupení regionálních souborů, ale rovněž společné zpívání vlasteneckých písní.
Připomeňme, že polská Ústava z 3. května 1791 vznikla jako druhá na světě (po americké ústavě z roku 1787) a je první ústavou v Evropě.

Dnešní oslavy nejsou v Polsku prvními květnovými oslavami. Včera se slavil den polské státní vlajky a Poláků a Polonie žijící mimo území Polska.
indi

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test