TŘINEC / V pátek a sobotu 11. – 12. května v sídle Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu Třinec-Staré Město se konala výstava Klubu žen „Zručné ruce kdysi a dnes“.

– Je to naše první výstava, všechny máme velkou trému, protože jsme ještě nikdy nepřipravovaly podobnou akci – přiznala vedoucí Klubu žen Wanda Zientek. Předseda Místní skupiny Stanisław Zientek hovoří o osmi skvělých ženách, protože právě tolik jich v novém Klubu pracuje. A práce jim jde pěkně od ruky, i když výstava byla pro ně velkou výzvou. Dámy převzaly před nedávnem pomyslnou štafetu od svých starších kolegyň, kterým už problémy spojené s věkem neumožňovaly takovouto aktivitu.

Prvotní obavy pořadatelek zmizely už několik hodin po otevření, a místo nich se objevila radost z dobře vykonané práce, protože výstava byla navštěvována po celou dobu. Návštěvníci si prohlíželi zajímavé vystavené práce, krásné rukodělné výrobky – šité, háčkované, pletené, vyšívané, paličkované, vytvořené z látek, papíru, drátu, nití a ostatních materiálů – využili také možnost promluvit si s kamarády u domácího koláče, zákusků nebo kávy, nebo mohli nakouknout do baru.

Na výstavě byly nejenom úplně nové výrobky, ale také ty, o které se dámy s velkou péčí starají doma – staré krajky, ubrusy, ubrousky a také čepce z 19. století. Autorkou aranžmá výstavy byla Wanda Zagóra. Mezi exponáty byly také výrobky žákyň devátých tříd Základní a mateřské školy Gustawa Przeczka v Třinci, účastnic kurzu šití.

Vedle ručních prací byly na výstavě k vidění i staré předměty, jako např. mlýnek, váha, žehlička, máslenka, forma na těsto nebo třeba i stará kuchařka. Předsedkyně skupiny upozornila na vydanou v Těšíně v roce 1898 knihu „Zbiór pieśni i modlitw dla chrześcijańsko-katolickiej młodzieży”. Její název zní „Święty Albrecht. Patryarcha Jerozolimski. Patron kościoła Trzynieckiego”.

CR

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test