TĚŠÍN / Nejslavnější anatomie člověka z XVI. století, tedy “De humani corporis fabrica libri septem”, kterou napsal Andreas Vesalius, bude k vidění v Książnicy Těšínské. V rámci cyklu „Cymelie a osobnosti ve sbírkách KC“ se s touto raritou můžete seznámit v pátek 18. května.

Rodák z Bruselu, lékař císaře Karla V, Andreas Vesalius se rozhodl vydat na cestu po stopách Claudiuse Galena. Zanedlouho vzniklo dílo, které vnímalo anatomii jako vědu, a tímto se stalo startovním bodem ke vzniku současné medicíny.

„Dílo jsem vymyslel tak, aby i ti, kteří se nemůžou osobně zúčastnit pitvy, mohli anatomii dobře poznat. Tuto práci jsem ilustroval rytinami, které věrně reprodukují vzhled orgánů,” tak popsal autor důležitost ilustrací, které za 200 let kopírovali tvůrci velké francouzské Encyklopedie. Nejenom o ilustracích, ale i o cestě, kterou tato kniha prošla, než se objevila ve sbírce těšínského jezuity Leopolda Jana Szersznika, bude vyprávět na setkání Krzysztof Kleczek.

kc

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test