KARVINÁ / V úterý 29. května se na hrobu Wacława Olszaka v Karviné objevily květiny a věnce. 150, výročí jeho narozenin pamatovalo město i členové Polského sdružení zdravotníků v ČR (Polskie Towarzystwo Medyczne w RC). Wacław Olszak, povoláním lékař, byl v meziválečném období starostou Karviné. V září 1939 byl umučen Němci.

Doktor Wacław Olszak byl nejenom lékařem, ale i polským patriotem a aktivistou. Působil v mnoha spolcích a sdruženích, byl například předsedou Hlavního výboru polské Matice školské, předsedou Hlavní rady Poláků v Československu (Rada Naczelna Polaków w Czechosłowacji). O post starosty kandidoval jako člen Svazu slezských katolíků (Związek Śląskich Katolików).

Po 2. světové válce činnost a úspěchy Wacława Olszaka nebyly vůbec zmiňovány. Teprve po roce 1999, kdy Polské sdružení zdravotníků v ČR vydalo knihu Dr Olszak a jeho nástupci (Dr Olszak i jego następcy), se na budově Polská základní školy v Karvině-Fryštátě objevila pamětní tabule, a ulice vedle školy byla pojmenována jeho jménem.

V roce 2015 u příležitosti 70 let od ukončení 2. světové války Wacławu Olszakovi byla městem Karviná udělena pamětní medaile in memoriam za aktivní účast v boji s fašismem. Město se také rozhodlo udělovat Medaili MUDr. Wacława Olszaka, jako ocenění za zvláštní zásluhy v rozvoji a propagaci Karviné. Letos tuto medaili získala dlouholetá ředitelka karvinské Regionální knihovny Halina Molin.
CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test