Nevíte kam o víkendu? Máme pro vás několik zajímavých tipů.
1. Vaječina v Polském domě ve Svibici
V páteční odpoledne si udělejte čas a přijďte do Svibice ochutnat vaječinu. Místní skupina PZKO v Českém Těšíně-Svibici zve od 17.00 hodin na zahradu Polského domu na tradiční jarní akci.


2. Vaječina v Dolní Líštné
Vaječinu budou v pátek připravovat i členové Místní Skupiny PZKO v Dolní Líštné. Akce začne v 16 hodin na zahradě Domu PZKO, za nepříznivého počasí se akce bude konat v prostorách Domu PZKO. Kromě vaječiny je v plánu i opékání párků. Na akci zve Klub žen MS PZKO.

3. Šance 1647 v kavárně Avion
Pořad o pevnosti Velké šance v Mostech u Jablunkova představí nejen minulost, současnost a budoucnost této pevnosti, ale i celý rozsáhlý systém opevnění nazývaný jablunkovskými šancemi. Součástí pořadu bude prezentace české a polské verze filmu Šance 1647. V pátek od 17 hodin v kavárně – čítárně Avion.

4. „Macbeth“ pod širou oblohou
Polská scéna Těšínského divadla zve v páteční večer na Zámecký vrch v Cieszyně. Klasickou hru Macbeth od Williama Shakespeara zahrají herci pod širou oblohou. Začátek po setmění, v 20.30 hodin.

5. Řezbářský plenér a Gulášový festival
Ve čtvrtek začíná u dřevěnky na Fojství v Mostech u Jablunkova řezbářský plenér, který vyvrcholí v sobotu na Gulášovém festivalu. V pátek od 15 hod. prodej placků, v 16 vernisáž výstavy fotografii „Cestou necestou“. V sobotu plenér od 9 hodin, ve 14.30. začátek ochutnávky gulášů veřejností. Po celé odpoledne bude hrát kapela Blaf.

6. Jubilejní koncert sboru Zaolzie
Smíšený pěvecký sbor Zaolzie slaví letos 95 let. od svého vzniku. V sobotu odpoledne Zaolzie a Místní Skupina PZKO v Orlové Lutyni zvou na slavnostní koncert do Kulturního domu. Jako hosté vystoupí pěvecký sbor farností sv. Kateřiny v Čechovících-Dziedzicích a Polská scéna Těšínského divadla s hudebním představením „Powróćmy jak za dawnych lat”.

7. Jarmark v Košařiskách
Přijďte v sobotu na košařiščanský jarmark do kulturního areálu Dolek. Vystoupí soubory Zaolzi, Zaolzioczek, Nowina, Drevár, Café 80, mažoretky. Můžete se těšit i na ukázky lidových řemesel, prodej rukodělných výrobku, sportovní klaní a speciality slezské kuchyně.

8. Miyszani łowiec
Spolek Koliba z Košařisk zve na tradiční míchání ovcí, které se bude konat v sobotu od 10.00 na Kamenitém. Těšit se můžete na ukázku tradičních obřadů spojených s vyháněním ovci na pastvu a obřady spojené se salašnictvím. Bude také připraven bohatý kulturní a doprovodný program a nebudou chybět ani tradiční speciality na zub. Od 15 hodin seminář „Salaše v Beskydech“.

9. Dětské setkání s folklorem
Dětský oddíl Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej zve v sobotu do Divadla A.Mickiewicza w Cieszyně na koncet „Dziecięce Spotkanie z Folklorem”. Začátek v 16 hodin, jako host vystoupí Zespół Pieśni i Tańca Chorzów.

10. Koncert skupiny Skaldowie
Legendární polská skupina Skaldowie vystoupí v sobotu v rámci Sceny COK. Koncert začne ve 20 hod. v Brackim Browarze Zamkowym. Skupina zahraje oblíbené hity „Kulig”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Prześliczna wiolonczelistka”, představí i písničky z nového alba.

11. Setkání s divadlem
Místní skupina PZKO ve Věřňovících zve v neděli na setkání v Domě PZKO. V 16 hodin vystoupí amatérský divadelní soubor z MK ve Vendryni s představením „Czary Mary Spółka z o.o”. Po představení společné posezení u kavy a domácích koláčů.

12. Zájezd „Po stopách legend Józefa Ondrusze“
V neděli se můžete vydat na zájezd do Karviné, který pořádá Místní knihovnou Mosty u Jablunkova. Na programu je mj návštěva památek a zajímavých míst v Karviné, mše svatá, projížďka kolem Dolu 1. máje (Barbora), Karviná Solca, Karviná Doly a legendy spojeny s těmito částmi města, návštěva hrobu Józefa Ondrusze ve Stonavě a míst spojených s autorem.
(pe)

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test