ČESKÝ TĚŠÍN / Dvoudenní konferenci na téma národnostních menšin ve střední a východní Evropě v letech 1918 – 1940 pořádal v aule Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego v Českém Těšíně Kongres Poláků v RC společně s Ostravskou a Vratislavskou univerzitou. První den konference (pátek 13. dubna) je za námi. Konference bude pokračovat v sobotu, tj. zítra, od 9.30 hod.

Tomasz Kłodnicki z Vratislavské univerzity přivítal přednášející a posluchače, mezi kterými nechyběli mladí lidé. Uvedl také, že jelikož se jedná o středoevropskou konferenci, přednášky budou v polštině, češtině, slovenštině a angličtině. Jejich téma se týká národnostní otázky ve Střední a Východní Evropě s důrazem na problematiku národnostních menšin.

Generální konzul Maďarska v Krakově uvedla, že Střední a Východní Evropa je bezesporu součástí Západní Evropy, nicméně má odlišnou specifikaci. Upozornila také na to, kdy už můžeme používat označení národ, a také podtrhla, že ve Střední a Východní Evropě se zachoval bohatý národní kolorit.

První přednášku měl prof. Radosław Zenderowski z Univerzity kardinála Stefana Wyszyńského, který mluvil mj. o dvou  experimentech, kterými byly státy Československo a Jugoslávie.

Další přednášky, které společně s přestávkou na oběd trvaly až do večera, se týkaly takových témat, jak např. národnostní menšina ve filozofickém pojetí, mnohonárodnostní stát a také velmi dobře známé v našem regionu kategorii „tutejších“, ale tentokrát z pohledu Lotyšska v první polovině XX století, kdy na jednom území bydleli Lotyši, Poláci a Bělorusové.

Zítra, v sobotu 14. dubna, druhý den konference zahájí v 9.30 přednáška prof. Mykoły Kuczerpy, který představí téma Ukrajinci z Volyně v letech 1928-1938. Poslední přednášku v 19.00  hodin bude mít Marcin Dębicki na téma Poláků ve Vilniusu v letech 1918-2018.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test