HORNÍ SUCHÁ / Jarní setkání Klubů žen Polského kulturně-osvětového svazu, které se konalo v sobotu 28. dubna v Horní Suché, bylo obzvlášť slavnostní. Slavilo se totiž 50. výročí Sekce žen Hlavního výboru PZKO, která toto setkání pořádala.

V čele Sekce žen v současné době stojí Władysława Byrtus, místopředsedkyni je Anna Piszkiewicz. Do Dělnického domu v Horní Suché dorazilo víc jak 150 dám, nejaktivnějších členek Klubů žen, které působí na území celého našeho regionu. Hostitelem akce byl Klub žen MS PZKO v Horní Suché. Jeho předsedkyně Eugenia Kaňa přivítala přítomné.

Mezi hosty, kteří dámám poděkovali za jejich práci ve prospěch polské společnosti a kteří jim přišli popřát u příležitosti jubilea, byli: konzul Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Maria Kovacs, předsedkyně PZKO Helena Legowicz a bývalý předseda HV Jan Ryłko, starosta Horní Suché Jan Lipner, předseda MS PZKO Jan Zyder, Roma Rojowska v čele delegace Klubu tvůrčích žen z Těšína a dámy zastupující Klub žen z Kaczyc.

Místní skupina PZKO v Horní Suché, v rámci které působí několik souborů a klubů, je jednou z nejpočetnějších. V bohatém kulturním programu se představily právě některé z místních souborů: ZPiT Suszanie, kabaret Suszynas, kabaret smíšeného sboru Suchá a také nejmladší, dětská taneční skupina. Eugenia Kaňa seznámila podrobně přítomné s prací místního Klubu žen.

U příležitosti jubilejního roku historii činnosti klubů a Sekce žen představila Henryka Żabińska, která byla vedoucí sekce více než třicet let. V současné době připravuje také propagační materiál, který bude doplněním publikace „Kluby žen v životě PZKO“ zveřejněné v roce 2009. Připravovaný materiál bude popisovat poslední desetiletí Sekce. Každoroční výlet dám letos dle slov Anny Piszkiewicz povede k památným místům spojeným se zakladatelkami Sekce a klubů.

Akce byla doprovázena putovní výstavou Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě s názvem „Ženy nezávislosti“.

CR

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Projekt jest finansowany/współfinansowany* w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test