ČESKÝ TĚŠÍN / Posluchačům Mezigenerační regionální univerzity PZKO (Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny PZKO, MUR) se tentokrát dostálo mnoho zajímavých informací o významném, byť již dnes trochu zapomenutém rodákovi z Ropice. Hrdinou poslední přednášky v podání Anny Rusnok byl totiž sochař a legionář Jan Raszka, rytíř Řádu čestné legie, tedy nositel nejvyššího francouzského státního vyznamenání.


Jan Raszka (1871-1945) se narodil v Ropici, v domě s číslem 29, dětství prožil v Porubě. Byl žákem tehdy ještě německého gymnázia v Cieszyně, kde v roce 1892 maturoval. Následně studoval malbu ve Vídni, v roce 1902 se usadil v Krakově.

Talent Jana Raszky se projevil již v jeho dětství. V roce 1902 získal 1. cenu na soutěži v Paříži. Během 1. světové války se stal členem Polských legií. V té době tvořil obrázky a medailoný s výjevy života na frontě. Je autorem pomátníků a soch. Některé z nich byly zničené během 2. světové války a dodnes nebyly obnovené, například Památník svobody v Dziedzicach.

K nejvíce známým a dochovaným uměleckým počinům Raszky patří Památní slezských legionářů padlých za Polsko, sochy Měška, Adama Sikory anebo plastika zdobicí Studnu tří bratří v Cieszyně.

Přednáška se konala 5. dubna v sále Polského gymnázia Slowackého v Českém Těšíně a je nutno dodat, že byla pro posluchače trochu nečekaná, neboť v plánu bylo původně téma Těšínský kroj v archívech a současnosti. Bohužel autorka přednášky, jež měla být doplněná multimediální prezentací, Małgorzata Kiereś, náhle onemocněla. Za změnu na poslední chvíli tématu přednášky se za pořadatelé omluvila Ewa Sikora, a všem posluchačům MURu zároveň slíbila, že tato přednáška přijde na řadu v červnu.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test