STONAVA / V neděli 18. března by sto let slavil  učitel a folklorista Józef Ondrusz, autor mnoha článků a publikací, dlouholetý spolupracovník Zwrotu. Lidé na něho vzpomínali během slavnostní bohoslužby v evangelickém kostele ve Stonavě, po které položili na jeho hrob na blízkém hřbitově květiny.


Ty, kteří přišli do kostela, mezi nimi byl starosta Stonavy Andrzej Feber, předseda Polského kulturně-osvětového svazu Helena Legowicz, příbuzní Ondrusze Władysław a Jan Badurovi, zástupci Místních skupin PZKO ne jenom ze Stonavy, Macierzy Szkolné, Harcerského kruhu Seniora Zaolzie, přivítal pastor Władysław Volný, který také připomněl životopis Józefa Ondrusze a vedl bohoslužbu. Kázání měl kněz Roman Dorda.

Během obřadu zazpíval smíšený sbor Lira, který působí v rámci MS PZKO Karviná-Darkov a vede ho Beata Pilśniak-Hojka a také smíšený pěvecký sbor Stonawa z MS PZKO ve Stonawě, který vede Marta Orszulik. Náboženské básně, které napsal Józef Ondrusz, četli Dawid Zimniok a Justyna a Natalia Żagan. Na závěr zazněly písně „Płyniesz Olzo“ a „Ojcowski dom“.

Oslavy byly doprovázeny propagací nového vydání knihy Józefa Ondrusze „Cudowny chleb i inne godki śląskie“, kterou ilustrovaly dětí z Polské mateřské školy v Karviné-Fryštátě. Knihu bylo možné zakoupit přímo na místě. 

Z kostela šli účastníci bohoslužby na nedaleký hřbitov, kde je pohřben Józef Ondrusz. Květiny na jeho hrobě položili zástupci obce, organizací a sdružení i ostatní lidé.

Fotogalerii  najdete na polské stránce.

CR

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test