ČESKÝ TĚŠÍN / Podle lidové tradice, když byl masopust u konce, bylo třeba pohřbít basu. Od Popeleční středy totiž všechny hudební nástroje, bez kterých se neobešla žádná zábava, měly mlčet po celou postní dobu.

Tuto tradici skoro před 30 lety obnovil dnes již nežijící Kazo Urbaś z těšínské kapely Torka  a Alina Bańczyk, šéfová restaurace Targowa na těšínské Staré Tržnici. Nápad se uchytil, a 13. února v českotěšínském kulturním středisku Střelnice  bylo na Pohřbu basy opět narváno. Pořadateli této vyhlášené akce byla českotěšínská KASS Střelnice a Těšínské kulturní středisko Dom Narodowy.

Slova se na akci ujali prof. Daniel Kadłubiec a Łucja Dusek-Francuz. Kapel hrálo opravdu hodně, a i když zábava byla opravdu skvělá – tančilo se jak v krojích, tak i v plesových šatech – o půlnoci přišel konec. Smuteční průvod s basou na márách se vydal ze Střelnice do zahrady, kde měla být basa pohřbena. Naříkání a pláč bylo slyšet široko daleko.

Zveme na polskou stránku ke shlédnutí krátkého filmu z akce.

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test