Důležitou, i když poněkud zapomenutou postavu v tomto regionu, se rozhodla připomenout Společnost přátel Brenné a Gródek „Jodła“. Kniha z konce minulého roku „Karol F. Sabath, dopisy napsaný portrét“, měla v pátek v Cieszynie premiéru.

Během setkání v Městské knihovně osobnost aktivisty, redaktora „Těšínské hvězdičky“ s regionálními kořeny, popsal Wojciech Grajewski společně s vnučkou hrdiny publikace, známou básnířkou Beatou Sabath.

„Tyto dopisy jsou v naší rodině jako evangelium, a to doslova. Již dlouhou dobu jsme chtěli, aby je mohli vidět i ostatní a seznámit se s jejich uměleckou stránkou,“ uvedla v pátek vnučka Karla Sabatha a Ewy Sabath.

Karol Sabath se narodil v roce 1902 v Gutech. Jeho dědeček byl Maďar, matka pocházela z rakouské rodiny a on sám uváděl, že si zvolil být Polákem. Dětství prožil v Brenné, dospělost pak v Cieszynie. Byl tajemníkem otce Jozefa Londzina. Z dopisů psaných milované Evě Heller, se vynořuje postava vlastence, který ačkoliv nebyl z Polska, tak zemřel při jeho obraně.

(pe)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test