CIESZYN / V pátek 19. ledna se v Městské knihovně v Cieszynie konala propagace nové knihy Karola Daniela Kadłubca „Opowiado Anna Chybidziurowa“, jejíž součástí byla i nahrávka originálů povídek již zesnulé vypravěčky z Bukovce.

Prof. Daniel Kadłubiec, který v letech 1969-1978 navštívil Chybidziurovou 44krát a sestavil tak tyto nahrávky, na autorském setkání vyprávěl o svých zájmech o folklor a o tom, jak se dostal k největším vyprávěčům regionu. Patří mezi ně také Józef Jeżowicz z Košařisk.

Chybidziurova do školy chodila jenom sedm let, celý život strávila v Bukovci, ale díky úžasné mysli, fenomenální paměti, obrovské fantazii dokázala si vytvořit široký repertoár příběhů. Jak říká Kadłubiec, pokud by se Nobelova cena udělovala také v této kategorii, tak by regionální vypravěčka byla první na listině kandidátů.

Zdůraznil také, že Chybidziurowa byla typem tvůrce, který reagoval na posluchače. Dospělým vyprávěla jinak, než dětem.

„Tento svět se už nevrátí,“ konstatoval smutně Kadłubiec. Mluvil o dialektu, který již neexistuje, a který regionální vypravěčka dokonale ovládala. Kniha „Opowiado Anna Chybidziurowa“, která obsahuje kolem 350 příběhů, nebude jedinou prezentací talentu vypravěčku. V příštím roce bude zveřejněny její písně.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test