JABLUNKOV/  Kdo byl Władysław Raczkiewicz? Jaký byl politik? Jak vypadaly česko-polské vztahy v meziválečném období? Nejen na tyto otázky odpověděla konference, která se konala v jablunkovské Polské základní škole Sienkiewicze u příležitosti Roku Władysława Raczkiewicze.

S konferencí byla spojená výstava, jež prezentovala návštěvu Zaolší tohoto polského politika a předsedy Světového svazu Poláků v zahraničí a prezidenta RP v exilu. Raczkiewicz českou část Těšínského Slezska navštívil v roce 1933, a kromě jablunkovské školy tehdy zavítal i do Moravské Ostravy, Orlové, Karviné-Fryštátu nebo Českého Těšína.

Na konferenci, v rámci vědeckého semináře, zazněly dva referáty. Autorem prvního byl Andrzej Lis z Vysoké školy humanitních a přírodních věd v Sandoměři, který se zaměřil na česko-polské vztahy v meziválečném období. Samotnému Rackiewiczowi se pak ve svém referátu věnoval Józef Szymeczek z Ostravské univerzity. Mezi hosty konference byl rovněž generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski.

Konference se konala pod záštitou předsedy polského senátu Stanisława Karczewského, jejím pořadatelem byla Národopisná sekce HV PZKO ve spolupráci s PZŠ v Jablunkově. Konferenci podpořilo i město Jablunkov.

Kc/tnj

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test