NÝDEK / Místní skupina PZKO v Nýdku slavila své jubileum v první prosincovou sobotu. Hosté akce se dočkali od pořadatelů rozmanitého kulturního programu, který se skládal z básní, zpěvu a tanců.

V první části byly připomenuty dějiny skupiny, zejména jeho kulturní činnost. Vzpomínky patřili i zakladatelům nýdecké skupiny PZKO – Heleně a Janu Raszkovým, taktéž učitelkám a ředitelům zdejší školy a básnířce Anieli Kupiec.

Z Nýdku pocházela také Anna Rucka.  – Byla zatknuta Gestapem a poslána do koncentračního táboru v Osvětimi, kde zemřela v roce 1944. Za svou činnosti pro polské ženy zaplatila tu nejvyšší cenu – připomněli rodačku pořadatelé.

U příležitosti 70 let Polského kulturně-osvětového svazu byl pak Dům PZKO v Nýdku pojmenován jménem Anny Rucke, protože „jsou místa a lidé, na které se nezapomíná“.

Po slavnostním odhalení pamětní tabule začal kulturní program. – Jedním z významných souborů, které fungovaly v rámci naší skupiny, byl taneční soubor. Vystupoval nejenom na naších akcích, ale zastupoval naši skupinu i mimo region, například na Přehlídce tvorby mládeže v Brně – připomněl Michał Milerski.

Soubor naposled vystoupil v roce 1994. Hostům jubilea pak nejznámější lidové tance předvedl dětský taneční soubor, který vznikl právě kvůli této slavnosti.

Účastníky akce rovněž pobavilo vystoupení Mládežnického divadelního souboru, který funguje v rámci MS PZKO. Jednoaktové představení Na Jaworowym od Władysława Młynka nejednou rozesmálo celé publikum.

Kc/tnj

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test