Hledáte kulturní akce na víkend? Nechte se inspirovat našimi tipy.

1. Danuta Chlupová – „Blizna“

V pátek v kavárně-čítárně Avion Danuta Chlupová představí svůj román „Blizna“, který získal 1. cenu v soutěži Literární debut roku v Polsku. Setkání se spisovatelkou začne v 17 hodin.

2. Beseda Lékař ve vzdálené Africe

Místní skupina PZKO ve Svibici zve na besedu s Tymoteuszem Filipkem, který povypráví o svých zážitcích z Ghany, kde pracoval jako lékař. Setkání proběhne v pátek od 17 hodin v Domě PZKO.

3. Koncert u příležitostí polského státního svátku

Hlavní výbor PZKO zve v sobotu na koncert u příležitosti 99 let polské nezávislosti pod názvem „Polska Literatura Muzyczna w Zaolziańskiej Odsłonie”. Od 15 hod. v Kostele nejsvětějšího srdce Ježíšova vystoupí pěvecké sbory Lira, Dźwięk, Melodia, Collegium Canticorum a solisté Irena Nowicka – soprán, Władysław Czepiec – tenor, Marta Wierzgoń – varhany.

4. Oslavy Svátku nezávislostí v Cieszyně

V sobotu ve 12.30 se na náměstí v Cieszyně otevře výstava „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud”. V 18 hod. na radnici se můžete zúčastnit přednášky prof. Andrzeja Chwalby „Księstwo cieszyńskie z polskiej perspektywy (1914-1918)”

5. Krawiec damski

Novou hru připravilo ochotnické divadlo Místní skupiny PZKO v Komorní Lhotce. Na premiéru představení s názvem „Krawiec damski” herci zvou v sobotu do Kulturního Domu. Začátek v 17 hodin.

6. Beseda s turistickou skupinou Gorole

Skupina Gorole zve v sobotu na premiéru nové multimediální prezentace s názvem „Peru – magiczne Andy”. Během setkání v Domě PZKO v Karviné-Fryštát vás čeká poutavé vyprávění, emotivní fotografie a autentická hudba Peru.

7. To dobré z Polska a RC

Místní skupina PZKO Těrlicko-Kostelec zve v sobotu u příležitosti polského státního svátku na akci „To dobré z Polska a RC“. Na programu jsou: film „Babi“ (od 15 hodin v Kulturním domě v Těrlicku), pak od 16.30 v Polském domě Żwirki a Wigury vystoupení dětí, výstava, soutěž podzimních salátů.

8. Podzimní setkání

Místní skupina PZKO v Dolní Lutyni zve v sobotu v 15.30 na podzimní setkání do Kulturního domu. Na programu bude mj vystoupení děti a přednáška Otylie Toboły s nazvem „Cesta do Santiago de Compostela“.

9. Oslavy výročí 70 let PZKO

Výročí 70 let PZKO bude o tomto víkendu slavit několik místních skupin PZKO. V sobotu na jubilejní setkání zve Místní skupina Olbrachcice (na programu jsou: vystoupení děti polské školy a školky, klub Suszynas, prezentace fotografii, vystoupení Izabeli Kapias).

Na neděli oslavy výročí chystají místní skupiny Mistrzowice (prezentace historie Místní skupiny, vystoupení souboru Niezapominajki, výstava obrazů Piotra Wytrzense, společné posezení) a Sucha Górna (pěvecký sbor Sucha, Suszanie, Chórek, Suszynas, Antidotum).

10. Turnaj ve středověkých deskových hrách

I ve středověku naši předkové hráli deskové hry. Přijďte se přesvědčit v sobotu do Archeoparku v Chotěbuzi – v 11.30 začne turnaj ve středověkých deskových hrách, ve 14.30 budete mít možnost poslechnout si zajímavou přednášku.

11. Rodinné setkání s dějinami polské šavle a Janem Matejkou

Během setkání u příležitosti polského státního svátku nabídne Místn9 Skupina PZKO v Bystřici zajímavý program. V neděli od 15.30 v Domě PZKO bude možné shlédnout výstavu reprodukcí obrazů Jana Matejky „Dzieje malowane” s komentářem historika Jerzeho Polaka a taky přednášku na téma Dějiny polské šavle.

12. Koncert Jaroslava Svěceného

Jaroslav Svěcený po roce opět vystoupí v Jablunkově. Unikátní houslový koncert proběhne v neděli od 16 hodin v Kostele božího těla v Jablunkově. Vystoupí Jaroslav Svěcený – housle, a Michaela Kačerková – varhany.

(pe)

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test