ČESKÝ TĚŠÍN / V rámci jedenáctého ročníku akce S knihou na kufrech („Z książką na walizkach”) se v Těšínském divadle konala Literární beseda, které se zúčastnili jak spisovatelé z Polska, tak děti.

Cílem akce S knihou na kufrech jsou setkání spisovatelů dětské literatury s malými a mladými čtenáři, které se konají ve školách a knihovnách na Zaolší. Letos o svých knížkách vyprávěli: Monika Kowaleczko-Szumowska, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska, Renata Piątkowska, Paweł Wakuła a Katarzyna Wasilkowska.

Na Literární besedu byli pozvání žáci základních škol s polským jazykem vyučovacím z tříd III až V, kteří se zúčastnili literární soutěže. Přivítali je generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski a ředitel Těšínského divadla Karol Suszka. Besedu pak vedla předsedkyně Sdružení přátel polské knihy (Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Książki) Helena Legowicz. K spisovatelům se připojila předsedkyně nakladatelství Literatura z Lodže.

Na všechny účastníky Literární besedy čekaly soutěže, jež byly samozřejmě spjaté s literaturou. Vítězové si odnesli knižní ceny. Soutěžili nejenom žáci, ale i spisovatelé, kteří měli například za úkol napsat krátký text s několika slovy v nářečí. Jelikož jejich význam se jim ne vždy podařilo rozluštit, veselých situací bylo hodně.

V divadelním foyer si pak děti mohly zakoupit knihy od autorů, kteří na Zaolší letos přijeli, a pokud chtěly, tak získat i jejich autograf.

Pořadateli akce S knihou na kufrech jsou Sdružení přátel polské knihy, Regionální knihovna v Karviné, Městská knihovna v Českém Těšíně a lodžské nakladatelství Literatura.

CR/tnj1

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test