Region/ Jedna z nejvíce populárních a ceněných polských spisovatelek, a také autorka dětské literatury Joanna Papuzińska se setkala s čtenáři v obecní knihovně v Mostech u Jablunkova. Na Zaolší přijela v rámci projektu S knihou na kufrech (Z książką na walizkach), který realizuje Sdružení přátel polské knihy (Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Książki).

Kromě setkání v mostecké knihovně, Papuzińska ve stejný den navštívila i polské školy v Oldřichovicích a Bystřici, další den se pak setkala s žáky polských základních škol v Těrlicku a Havířově-Bludovicích.

– S knihou na kufrech je projekt pro děti ve školním věku, mezi nimiž chceme propagovat čtenářství polské literatury. Letos v rámci projektu k nám přijelo šest autorů – vysvětlila předsedkyně sdružení Helena Legowicz. Zároveň dodala, že sdružení realizuje ještě druhý čtenářský projekt pojmenovaný Já čtu tobě, a ty mně (Ja czytam tobie, a ty mnie).

Na setkání v knihovně s Joannou Papuzińskou dorazilo nejenom hodně mladých čtenářů, ale i jejich rodičů. Ukázalo se, že i oni velmi dobře znají její tvorbu. Nasvědčovaly tomu i knihy, které dávali autorce k podpisu – nejedna z nich se ukázala v době, kdy dnes již dospělí majitelé knížek byli ještě dětmi. Nutno zároveň dodat, že na setkání Papuzińska nejenom vyprávěla o svých knihách (např. Moja mama czarodziejka, Agnieszka opowiada bajkę, Asiunia, Jak się koty urodziły), odpovídala i na dotazy týkající se jejího dětství, školních let nebo vzpomínek z dob války.

Papuzińska knihy pro děti nejenom píše, ale i hodně o nich ví. Je profesorkou, na Varšavské univerzitě se dětské literatuře věnovala vědecky. I když obdržela mnoho cen přiznává, že nejvíce si cení Medaile smíchu, kterou udělují děti.

(pe)/tnj

Štítky: , , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test