KARVINÁ-FRYŠTÁT/ Polská základní a mateřská škola v Karviné-Fryštátu je nejstarší školou ve městě a chystá jubileum u příležitosti svých sta let. Zahájení školního roku pro žáky této školy se konalo 4. září v Domě PZKO.

– Letošní školní rok je výjimečný a vše bude trochu jinak – naznačil ředitel fryštácké základní školy Tomasz Śmiłowski a připomněl stoleté jubileum školy během uvítání žáků, rodičů, učitelů a hostů.

Slavnostního zahájení školního roku se zúčastnil primátor Karviné Tomáš Hanzel, jeho zástupce Karol Wiewiórka, který úzce se školou spolupracuje neboť je představitelem města ve Školní Radě. Pozvání na slavnostní zahájení přijaly i bývalé ředitelky školy Janina Fierla a Jadwiga Palowska. Mezi hosty byl také zástupce Macierzy Szkolné Adam Michalci.

Po krátkém kulturním programu v podání talentovaných žáků školy nadešel čas na přivítání všech, kteří před prázdninami navštěvovali mateřskou školu. Do sálu přivedli osmnáct prvňáčku jejich starší kolegové.

Každý z prvňáčků se musel nejdříve představit, pak byl slavnostně pasován na žáka, a obdržel pamětní plaketu a medaili. Pak všichni společně složili přísahu, jejíž slova jim předčítala třídní Urszula Sikora.

Žáci první třídy dostali dárky i do karvinského primátora Tomáš Hanzela. – Ve vašem životě začíná nová etapa, budete se učit mnohá novým věcem – sdělil, a popřál žákům, aby se jim ve škole líbilo, a aby zde našli mnoho nových přátel. Rodičům pak popřál hodně trpělivosti, a aby školní léta svých ratolestí spokojeně prožili, taktéž aby z jejích dětí vyrostli hodnotní lidé.

Ředitel představil rovněž nové učitele: angličtinářku Lucynu Niemiec, hudební výchovu bude učit Szymon Staniszewski, Zuzanna Gomółka se vrátila po mateřské dovolené, ve školní družině bude pracovat Marzena Błaszczok a pedagog Radim Štefek.

Po slavnostním zahájení se žáci vydali do školy. Prvňáčci se šli podívat na školní družinu, v té době jejich rodiče měli informační setkání s třídním a ředitelem.

O začátcích školy bohužel toho nevíme moc, protože školní kroniky z meziválečného období se ztratily během 2. světové války. Víme pouze, že Publiczna Polska Szkoła Wydziałowa ve Fryštátu byla otevřená v roce 1918, a prvním ředitelem byl Józef Mucha.

V letech 1918–1922 se škola nacházela v budově Macierzy Szkolnej na tehdejší Rajské ulici č. 21, ve kterém byla i lidová škola. V roce 1922 byl část tříd přenesená do školní budovy na Babišovci u soudu, ve kterém škola dosud sídlí.

V jubilejním školním roce 2017/2018 v lavicích fryštácké polské základní školy sedí 152 žáků.

CR/tnj

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test