ŻWIRKOWISKO / V neděli 10. září si Zaolší připomnělo památku polských letců Franciszka Żwirki a Stanisława Wigury, kteří v Těrlicku zahynuli tragickou smrtí.

Bohoslužby, která se konala v kostele v Těrlicku-Kostelci, se zúčastnili vojáci, členové vojenských sdružení a harceře z Polska a Česka.

Pak se slavnost přesunula k pomníku Letce, kde u symbolických hrobů Żwirki a Wigury se konal armádní pamětní ceremoniál.

S proslovy vystoupili starosta Těrlicka Martin Polášek, předseda MS PZKO Tadeusz Smugała, brigádní generál Mirosław Jemielniak, plukovník Zenon Zgoła ze Sdružení vojenských letců seniorů. Dopis z kanceláře prezidenta RP přečetla polská konzulka Maria Kovacs.

– Żwirko i Wigura zahynuli, když vykonávali to, co nejvíce milovali. Lásce k létání věnovali vše, a dosáhli mnohého, za co jsme jim vděční – řekl brigádní generál Mirosław Jemielniak, který přijel jako zástupce velitele polské armády.

Po proslovech nastal čas na položení věnců pod pomníkem. Pak vlastenecké písně zazpíval soubor Ta Grupa.

Slavnosti se zúčastnila také vnučka Żwirki – Ewa Żwirko-Niwińska. – Jsem opravdu moc ráda, že tolik lidí pamatuje na mého dědečka a Stanisława Wiguru. I přesto, že je tomu už 85 let a jsme za hranicemi Polska – řekla.

Po slavnosti se v Polském domě Żwirki a Wigury konala projekce filmu Chwała Bohaterom v režii Pawła Bogocza .

Kc/tnj

Komentáře

Čtěte také


Gorol

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test