TŘINEC / Jedinečnou možnost k shlédnutí maďarského folkloru měli všichni, kteří se ve čtvrtek odpoledne objevili na náměstí TGM v Třinci.

V rámci Třineckého kulturního léta na náměstí vystoupil soubor Małe Oldrzychowice, který se zároveň účastnil festivalu Święto Dzieci Gór v Nowém Sączi. A spolu s Małymi Oldrzychowicemi přijel z Noweho Sącze do Třince i maďarský soubor Forgatós Táncegyüttes.

Děti z obou souborů přijely na Zaolší ve středu, ve čtvrtek, po vystoupení, se opět vrátily do Noweho Sącze, kde na festivalu zůstanou až do neděle.

Jak nám sdělil vedoucí souboru Oldrzychowice Marek Grycz, pobyt na festivalu je poměrně intensivní, ale i hodně inspirující. Soubor Małe Oldrzychowice pod vedením Janiny Kokotek, Agaty Gut a Radka Lačného se festivalu účastní poprvé.

– Trvalo nám dva roky, než se nám podařilo na tento festival kvalifikovat. Nejdříve byly festival ve Wiśle, na kterém se děti kvalifikovaly na festival v Rabce Zdroju, odtamtud pak teprve se kvalifikovaly na festival v Nowem Sączi – popsal cestu na festival Marek Grycz. 

Soubor je se svým pobytem na festivalu v Nowem Sączi velmi spokojený. – Je to tady opravdu skvělé. Festival je o tom, že dva soubory – zahraniční a polský – spolu pracují, hrají si, mají svůj národní den, připravují společné tance a polský soubor vždy k sobě zve soubor zahraniční – vysvětlil návštěvu Forgatós Táncegyüttes v Třinci Marek Grycz. V neděli se Nowem Sączi bude konat závěrečný koncert všech souborů.

Štítky: , , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test