BYSTŘICE / Svatojánská noc má magickou moc – přesvědčili se o tom účastníci X Mezinárodního svatojánského folklorního festivalu, který se konal v sobotu v parku MS PZKO v Bystřici.

Na programu bylo vystoupení bystřických folklorních souborů. Jako první se předvedli nejmladší – školní soubory Trowniczek a Łączka, po nich scéna patřila spolupořadatelům akce, tedy Folklornímu souboru Bystrzyca MS PZKO, kterému v pořádání festivalu pomáhá obec Bystřice.

Nutno připomenout, že první ročník festivalu soubor Bystřice upořádal pro své rodiny a přátelé. Teprve o něco později, když se akce stala velice populární, se tyto setkání změnily na festival.

– Svatojánských zvyků je hodně, ten den je magický. Lidé věřili, že voda a oheň získávají nadpřirozenou sílu, věřili, že chodí čarodějnice, které mohou začarovat krávě mléko nebo slepici vejce. Po domech se věšely lísky, které měly všechny chránit před čarodějnicemi. Tento den se také chodilo po domech s kapelou a hrálo se Janům – vyjmenovala pouze některé ze svatojánských zvyků vedoucí souboru Bystrzyca Ewa Nemec.

Na festivalu se představili řemeslníci a lidoví tvůrci. Účastníci se mohli naučit zdobit perníčky, příst na kolovrátku anebo se podívat, jak se stříhají ovce či ochutnat ovčí sýr.

Dívky z FS Bystrzyca a souboru Łączka připravily svatojánské věnečky, které večer popluly Hluchovou.

Za návštěvu stál stánek s bylinami a bylinnými výrobky. – Svatojánské období je obdobím, kdy je slunce nejsilněji a bylinám dává nejvíce síly. Ty pak mají nejvíce ingrediencí vhodných pro naše zdraví – vysvětlil Jan Michalik z Písku, jehož koníčkem je právě sběr bylin a jejich zpracování

– Tužebník jilmový tedy bylina svatého Jana je málo známá léčivá bylina. I ona, společně s lískou, byla tento den věšena po domech, aby ochránila domovníky před čarodějnicemi. Měla totiž tak moc květů, že čarodějnice je nedokázala před západem slunce spočítat – vysvětlil jeden z lidových zvyků Michalik. V jeho stánku byly k vidění všechny léčivé rostliny spjaté právě se svatojánským obdobím.

Samozřejmě festival je i o vystoupeních. Letos se na scéně předvedl slovenský soubor SĹUK, českotěšínský Slezan, Trombitáši Štefáníkovci a soubor Zaolzi MS PZKO v Jablunkově. Zahrály také kapely Nowina a Bezmiana.

– Scénář festivalu je pokaždé o něco jiný, letos jsme se zaměřili na lidové pranostiky a přísloví – vysvětlila kulturní referentka obce Bystřice Irena Ondraszek.

Večer se účastníci festivalu zúčastnili svatojánského průvodu, který došel k říčce Hluchové, níž byly pouštěné věnečky. U ohně se pak hrálo do pozdních nočních hodin.

AS/tnj

Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test