VARŠAVA / Ministryně Anna Zalewska se ve středu zúčastnila zasedání Rady vzdělávaní Polonie (Rada Oświaty Polonijnej). Přítomen byl rovněž předseda Matice školské v ČR (Macierz Szkolna w RC) Tadeusz Smugała.

Hlavním tématem setkání bylo představení současného stavu výuky polského jazyka a v polském jazyce v zemích zastoupených členy rady.

– Každý z účastníků přednesl referát právě na toto téma – vysvětlil Smugała.

Byly prezentovány rovněž opatření přijatá orgány Polska týkající se Polonie a Poláků v zahraničí, a také plány ministerstva školství ohledně výuky polského jazyka a v polském jazyce v zahraničí. Byl také čas na diskuzi a výměnu názorů.

Na setkání byl například diskutován program Polonijní rodina („Rodzina polonijna”), jež je realizován formou otevřené soutěže ministerstva. Cílem této iniciativy je podpora spolupráce škol vedených polskými organizacemi a škol fungujících ve vzdělávacím systému v dané zemi, kde žije Polonie a Poláci, a ve kterých probíhá výuka v polském jazyce včetně výuky polštiny jako takové se školami v Polsku.

Dalším bodem byly školní průkazky pro děti, které se učí polštinu v zahraničí. Tyto průkazky jim umožní během pobytu v Polsku čerpat slevy nabízené v hromadné dopravě anebo koupit levnější vstupné do muzeí a národních parků. (psali jsme o tom zde)

Zasedání rady se zúčastnili rovněž zástupci Senátu PR, Kanceláře prezidenta PR, polského ministerstva zahraničí a Státní komise pro osvědčení znalosti polštiny.

Rada osvěty Polonie (ROP) vznikla v roce 2010. K stěžejním cílům její působnosti patří příprava stanovisek pro ministerstvo školství ohledně návrhů změn v oblasti polské osvěty v zahraničí, prezentace možných řešení v této oblasti a také konzultace projektů právních aktů a dokumentů, které obsahují návrhy systémových změn v oblasti polského vzdělávání v zahraničí.

Členové rady jsou představiteli největší vzdělávací platformy na světě (17 států). Prezentují všechny formy výuky polského jazyka a v polskému jazyce, tedy školy polských organizací, školy fungující ve vzdělávacím systému dané země, ve které žijí a školní konzultační střediska vedené polským ministerstvem školství.

(HS, Informační a propagační oddělení MEN)/tnj

Na foto Tadeusz Smugała s předsedou Nadace pomoc Polákům na Východě (Fundacja Pomoc Polakom Na Wschodzie) Mikołajem Falkowskim

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA
REKLAMA
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test