TĚŠÍN / „Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy” je název filmu ukazujícího život u hranice v obou částech rozděleného regionu, ne z úhlu velké politiky, nýbrž z ženského úhlu pohledu a všedních starostí.

V Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” v Těšíně se zájemci mohli 13. června nejenom na film podívat, ale setkat se i s jeho tvůrkyněmi a některými protagonistkami.

Film lze zařadit do kategorie mluveného dokumentu, ve kterém ženy vyprávějí své vlastní zážitky a vzpomínky z historii regionu v pozadí.

Jejich vyprávění o dětství, dospívání nám přibližuje, čím byla hranice, která rozdělila náš region. Poznáváme konkrétní historie konkrétních lidí, které ono živobytí u hranice znázorňují. A znázorňují lépe od jakýchkoliv historických a statistických studii.

Dámy ve filmu vzpomínají staré časy, problémy spojené s hranicí, ale i výhody života u ní. Vyprávějí také zábavné historky, dozvíme se i to, co pro ně hranice nyní znamená.

Tvůrkyně filmu se rovněž ptají na těšínské nářečí, kroj, regionální jídla a všední život. Následně z tohoto ženského vyprávění utkají vícerozměrný obraz Těšínského Slezska, tentokrát jako celku ležícího po obou stranách hranice.

Jaké je živobytí v kraji rozděleném napůl? – Přijela jsem tady, kde jsem se narodila, s mými kamarádkami z Krakova a dalších měst. Setkaly jsme se s holkami ze Zaolší, z jiných míst České republiky, a také z Německa. Byly jsme v Těšíně, zajely jsme do Ustroně, Istebné, Koniakova, Jaworzynky, na druhé straně do Mostů, do Nýdku, Vendryně, Havířova, Českého Těšína.

Byly to holky, které se tady, stejně jako jejich matky a babičky, narodily. O nich se říká, že jsou tady odsud (tu stela). Chtěly jsme se dozvědět, jakým způsobem velká historie se podepsala na jejich životech. A také jsme chtěly, aby ty velké dějiny vyprávěly ženské z jejich úhlu pohledu – přiblížila důvod vzniku filmu Grażyna Kubica, která společně s Alinou Doboszewskou z Nadace DOBRAWOLA s nápadem filmu přišla a jej uskutečnila.

Termíny a místa promítání filmů prozatím nejsou stanovené.

(indi)/tnj

Štítky: , , , ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA
REKLAMA
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test