ČESKÝ TĚŠÍN / Rodiče, prarodiče, sourozenci. Všichni chtěli vidět vystoupení divadelních kroužků a kroužku scénického tance, které fungují u Polské základní školy v Českém Těšíně. Vystoupení se konalo 24. května a v hledišti, které vzniklo ve zkušebně Těšínského divadla, nezbyla žádná volná místa.

– Chtěla jsem vám ukázat, jak vypadají naše aktivity, jak pracujeme, co se nám během roku podařilo nebo nepodařilo udělat – sdělila rodinám sedícím v hledišti vedoucí všech kroužků Maria Szymanik.

Jako první se předvedly holčičky z mladší skupiny Souboru scénického tance. Svým tancem popsaly cestu vody.

– Přípravu choreografie nejčastěji začínáme od obrázků, o kterých diskutujeme, hledáme adekvátní pohyby k tomu, co děti namalovaly – vysvětlovala Szymanik. Obrázky dětí byly k vidění po vystoupení, stejně jako ty, které během přípravy choreografie vytvořily děti ze starší skupiny.

V jejich podání pak byla k vidění choreografie na téma Nikdo nechce být sám, která poukazovala na to, jak jsou lidi v dnešním světě uzavření, když se všichni dívají do tabletu nebo smartfonu a nevidí lidi v reálném světě.

Nejmladší herci s Divadelního kroužku Klíč (Kółko Dramatyczne Klucz) zahráli pohádku o Modré Karkulce a ne moc chytrém vlku.

– Děti v Klíči se učí spoluvytvářet a realizovat své nápady, a také naslouchat nápadům jiných. Proto se držíme tří principů: naslouchám, respektuji, pracuji. A musím tuto skupinu pochválit – sdělila Szymanik.

Na závěr starší herci zahráli představení v českém jazyce, které divadélko Teatrzyk Bum Trach prezentovalo na mnoha přehlídkách a soutěžích, a díky němuž dostávalo ceny a nominaci na celostátní prohlídku. Nové představení v jejich podání bude k vidění v pondělí v 16 hod. v kulturním a společenském středisku Střelnice. Toto představení vznikalo souběžně s cestami na soutěže.

Indi/tnj

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA
REKLAMA
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test