KARVINÁ – NOVÉ MĚSTO / Členská schůze Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné – Novém Městě se konala 4.března. Byla spojená s klubovým setkáním u příležitosti Mezinárodního dne žen.

V první části setkání proběhla diskuze o nejdůležitějších záležitostech týkajících se činnosti MS PZKO. Zprávu předložil předseda MS Eugeniusz Herman. Místní skupina čítá 118 osob, na akcích se podílí zhruba 25 členů.

Na schůzi byli vybrání delegáti na listopadový XXIII Sjezd PZKO v Horní Suché. Delegáty z Karviné Nového-Města se stali předseda skupiny Eugeniusz Herman a místopředseda Stanisław Fierla.

Předseda Herman rovněž připomněl, že před 65 léty, 3. února bylo založená novoměstská Místní skupina PZKO.

V současné době MS každý rok pořádá čtyři tradiční akce – MDŽ, smažení vaječiny, smažení bramboráků a vánoční setkání. Je také spolupořadatelem Polského plesu v Karviné, letos připravila kotiliony.

Během akcí, které MS pořádá, jsou na programu nezřídka vystoupení souborů. Loni to byl například školní soubor Gizdy, studentky gymnázia vystupující jako Nonet. Nechyběla i přednáška Andrzeje Bizoně o Kanadě.

K tradičním akcím skupiny patří právě ta ke dni žen a také oslavy Josefa nazvané Josef zve. Akce vznikla díky jednomu členu skupiny – Josefu Gilovi, který vždy bavil hosty hrou na klavír. – Bohužel Josef už není mezi námi, zemřel před rokem – vysvětlil naší redakci předseda skupiny.

Z tohoto důvodu byl letos na akci pozván Adama Sikora, který na oslavách dne žen nejenže hrál na housle, ale i vyprávěl vtipy. Byly přípitky, květiny, chlebíčky a zákusky.

Nicméně nejdůležitějším tématem, který nejvíce zaobírá myšlenky členů skupiny je otázka sídla. MS PZKO pronajímá prostory v budově, ve které kdysi sídlila polská základní škola. Když z důvodu malého počtu dětí byla zavřená, budova se stala majetkem Slezské univerzity v Opavě. Členové PZKO museli začít platit nájem.

– V naší světnici mají sídlo i jiné organizace, například Místní skupina PZKO Karviná – Henryk. Setkává se zde i výbor Sdružení česko-slovensko-polského přátelství, setkávají se důchodci, Klub seniora Přátelství, senioři České pojišťovny, a také senioři dávné šachty 3-máje – vyjmenoval předseda Herman.

– Budoucnost našeho sídla je nejistá. Budova patří Slezské univerzitě v Opavě, ta ho chce však v nejbližší době prodat – vysvětluje předseda.

Ohledně sídla MS PZKO se již konala debata opavské SU s generálním konzulem Polska v Ostravě Januszem Bilskim, který, jak zdůraznil Herman, se do celé věci aktivně vložil a snaží se pomoct.

Pokud budovu koupí město, členové PZKO zřejmě budou moci zůstat ve svých dosavadních prostorách. Pokud ho koupí soukromá osoba, je možné, že MS PZKO bude muset odejít. Možnost stěhování, i když bez nadšení, berou členové v potaz.

CR/tnj

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA
REKLAMA
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test