ČESKÝ TĚŠÍN, POLSKO Na konci ledna skupina studentů českotěšínského Polského gymnázia Slowackého odjela na II. Fórum polských škol. Poznaň – Evropa.

Účastníci Fóra měli možnost setkat se například s bývalou premiérkou prof. Hannou Suchockou či bývalým poslancem a europoslancem Flipem Kaczmarkem. Zúčastnili se také mnoha vědeckých přednášek pojednávajících např. o problematice identity, evropské integraci, historii Polska a národních skupin v Polsku, občanské aktivitě apod. Kromě toho se zúčastnili i koncertů, navštívili také Poznań, Gniezno, Pola Lednicke, Wrześni.

– Naše skupina spolu s kolegy z Grodna, Dyneburgu, Lwowa, Wilna, Strzelec Opolských a Wrześni se zúčastnila devítidenního táboru a workshopů zaměřených zejména na problematiku národní a regionální identity, evropskou integraci, občanskou aktivitu apod. – popsali dění studenti.

Účastníci Fóra se do workshopů aktivně zapojovali. – To vše nám pomohlo uvědomit si naší polskou a evropskou identitu – přiznali.

Během workshopů vznikly projekty, které chtějí jejich účastníci realizovat po návratu do škol.

– Vymysleli jsme projekt týkající se výměny studentů našeho Gymnázia s Dyneburgem. Naplánovali jsme příjezd hostů, spočítali jsme náklady na ubytování apod. Pokud vedení školy bude souhlasit, myslím si, že bychom tuto výměnu mohli uskutečnit – doplňuje jeden z účastníků.

Nutno zmínit, že studenti Gymnázia se zúčastnili také prvního ročníku Fórum, jehož pořadatelem bylo Poznanské sdružení přátel vědy (Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk).

AS/tnj

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test