STONAVA / Příští čtvrtek, 26. ledna, se ve Stonavě bude konat slavnostní vzpomínkové setkání věnované povražděným ve Stonavě vojákům a dobrovolníků polské armády. 

Každoroční vzpomínkové setkání se uskuteční na katolickém hřbitově ve Stonavě, u hrobu a pomníku obětí ozbrojeného česko-polského konfliktu z roku 1919, které jsou symboly mučednictví a boje za svobodu a nezávislost.

Před 98 léty ve Stonavě zahynulo 20 polský vojáků 12. pluku pěchoty z Wadowic a civilisté. Několik vojáků padlo v boji, ranění byli povraždění, stejně jako civilisti. O těchto událostech pamatují obyvatelé Stonavy, členové místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu, kteří se starají o hrob.

Na slavnostní vzpomínkové setkání spojené s položením květin a zapálením svíček na hrobě, a s modlitbou za duše zemřelých zve Sekce regionální historie HV PZKO společně s Polskou národní sekci politického hnutí COEXISTENTIA-WSPÓLNOTA-EGYÜTTÉLÉS a ve spolupráci s MS PZKO ve Stonavě.

AS / tnj.

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test