TŘINEC / Galerie města Třince připravila na únor opět dvě výstavy najednou. Otevřou se vernisáží ve čtvrtek 2. února. V 18 hodin v galerijních prostorách třineckého kulturního domu budou moci milovníci umění začít obdivovat výstavu polského výtvarníka Arkadiusze Karapudy Všude a nikde/ Wszędzie i nigdzie.

O hodinu později v budově knihovny pak výstavu slovenského vrstevníka Erika Sikory nazvanou Omluvenka/Ospravedlnenka. „Pro letošní první Dvojitou dávku umění jsme vybrali dvojici umělců z Polska a Slovenska. Naplňujeme tak koncepci galerie, která s prezentací umělců ze sousedních zemí pravidelně počítá,“ vysvětluje výběr umělců pro třinecké výstavy Katarína Klusová, kurátorka galerie, a pokračuje:

„Arkadiusz  Karapuda je představitelem čisté malířské formy, která vychází z celkově tradičněji laděné výuky na polských uměleckých školách s důrazem na technologii. Vše, co se následně odehrává v divákovi, je již nadstavbou nad tento vizuální dojem. Erik Sikora je protikladem tohoto přístupu, kdy se jeho umělecké činění nefixuje na umění – jakožto předmět, ale umění jako prožitek, přístup, ba samotný život. Své prožitky, myšlenky a podobně tedy zaznamenává na video a následně na youtube. Jeho tvorba je běžným divákem snadno reprodukovatelná.

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test