MOSTY U JABLUNKOVA – ŠANCE / Ve společenské místnosti MS PZKO na Šancích se v sobotu odpoledne zpívaly koledy.

Novoročního setkání se zúčastnilo skoro 30 členů MS PZKO a přátel, kteří se sešli, aby si popřáli do nového roku a za doprovodu akordeonu si zazpívali koledy. Jako první popřála všem předsedkyně MS PZKO Jadwiga Onderek, která spolu se sestrou zazpívaly novoroční winsz. Následně se ke zpěvu přidali všichni, na akordeonu hrála Jadwiga Onderek a Karol Turek.

Každý účastník setkání si dopřál koblihu, což bylo zároveň připomenutím tradice smažení koblih na Štědrý večer a Ostatki, kterou dodnes některé rodiny praktikují. Jelikož babičky i dědečkové měli svátek, bylo popřáno i jim. Četly se také básně Wandy Mider a Adama Wawrosze.

Přesto, že MS PZKO v Mostech-Šancích je malé, snaží se přizpůsobit akce, zejména po tematické stránce, svým členům. – Ještě před dvěma léty jsme pořádali Ostatki, na které jsme zvali kapelu Olza. Akce byla hodně netypická, protože nezřídka přicházely na ní samé ženy. Jelikož se nejednalo o ples, ale o setkání, na kterém se zpívalo a trochu tančilo, nikomu to nevadilo, že přišel bez partnera – přiznala předsedkyně MS PZKO.

Na podzim MS PZKO zvalo na Louskání fazolí, které se těšilo nemalému zájmu. – Fazole louskáme ručně – sdělila předsedkyně. K tradičním iniciativám MS PZKO patřily kdysi také výlety. Členové skupiny se každým rokem účastní Gorolského svátku, kde mají svůj stánek.

Lednové zpívání koled má dlouholetou tradici, a účastní se ho obyvatelé hlavně Šanců a Mostů. Tentokrát byly vystavené i staré betlémy, které donesl Karol Turek. Některé z nich měly skoro sto let.

AS/tnj

Štítky: , , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test