KARVINÁ / V Polsku se v mnoha městech budou v pátek konat Tříkrálové průvody. Svátek Tří králů, tedy 6. ledna, je tam dnem pracovního volna. I v českých obcích budou tento den k vidění Tří králové. Konkrétně dobrovolníci, kteří se účastní charitativní Tříkrálové sbírky, která v České republice probíhá od 1. do 15. ledna.

Tři krále můžeme ještě vidět i v betlémech v našich kostelech, například v kostele Povýšení sv. kříže v Karviné-Fryštátě. Tam se betlém nachází v samostatné místnostní, která připomíná vnitřek jeskyně. Figury postav a zvířat mají skoro skutečnou velikost. S nápadem přišel předseda karvinských zvoníků a zároveň technický asistent farnosti Tomáš Hejda.

stajenkafrysztat2

Místnost se nachází v přízemí kostelní věže, a je zpřístupněná po generální opravě kostela jejíž součástí byla i renovace věže. Slouží jako galerie, a díky podpoře Generálního konzulátu Polska v Ostravě, zde byla vystavená expozice týkající se výročí 1050 let polského křesťanství.

Vchod do galerie, který se nyní změnil v betlém, se nachází v kostele v kapli sv. Mikuláše. Právě v této kapli před několika lety byly objevené fresky z poloviny 15. století, které zobrazují mučednictví sv. Kateřiny a sv. Barbory.

stajenkafrysztat1

Betlém bude ve fryštáckém kostele k vidění do 2. února. Zpřístupněn je v době otevření kostela, čili před a po bohoslužbě ve všední dny a v neděli. Dle slov asistentky karvinské farnosti Barbary Tomanek betlém může být zpřístupněn i v jiných termínech kromě čtvrtka, a to po dřívější rezervaci.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test