VARŠAVA / Dosud nemohly děti z polských škol na Záolší využívat zlevněné jízdné pro své cesty vlakem a autobusem v Polsku. Teď však přichází změna.

Prezident Andrzej Duda dnes podepsal „Novelu zákona o přiznání zlevněného jízdného v prostředcích veřejné hromadné dopravy a novelizaci některých dalších zákonů“ (pol. „Ustawa o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw”). 

V praxi to znamená, že dětem a mládeži, kteří se učí polský jazyk, dějepis a zeměpis Polska a také další předměty v polštině jako vyučovacím jazyce, bude od nynějška přiznáno zlevněné jízdné ve veřejné dopravě a zlevněné vstupné do národních muzeí a národních parků na území Polské republiky.

Výuka přitom může probíhat ve školách, které provozují společenské organizace v zahraničí, dále pak ve školách, jež působí v rámci vzdělávacích systémů jiných států a také v evropských školách.

Na zlevněné jízdné ve veřejné hromadné dopravě zároveň získávají nárok i pedagogové zmíněných škol.

Překlad: Pygmalion

Štítky:

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test