REGION / Zjišťovali jsme, jaké kotiliony (neboli ozdobné plesové stužky) se připravují na plesy v Horní Suché, Vendryni-Zaolší, Jablunkově, Milíkově-Centru a v Hrádku.

Masopustní veselí je v plném proudu a tento pátek a sobotu se chystají výroční plesy místních skupin Polského kulturně-osvětového svazu v ČR (PZKO) v Karviné, Chotěbuzi, Bludovicích, Horní Suché, Doubravě, Třanovicích, Českém Těšíně, Vendryni-Zaolší, Bocanovicích a v Mostech u Jablunkova. Jak už se stalo tradicí, na žádném z plesů na Záolší nemohou chybět kotiliony, které po půlnoci pravidelně ozdobí obleky přítomných zástupců mužského pohlaví.

Dámy z místních Klubů žen PZKO, maminky dětí ze základních a mateřských škol a další členky místních skupin PZKO jich každým rokem vytvoří několik tisíc. Na jeden ples je potřeba v průměru 200 až 400 kusů kotilionů.

Každý kotilion se prodává za symbolickou cenu, přestože výroba jednoho z nich, jak přiznává Władysława Byrtus, předsedkyně Sekce žen při Hlavním výboru PZKO, trvá několik desítek minut až dvě hodiny. „Ze strany nás, žen, jde o jistý způsob sponzorství našich organizací,” dodává Władysława Byrtus, jinak vedoucí Klubu žen při MK PZKO v Jablunkově.

Nejproduktivnější ženy vyrobí za sezónu až více než sto kotilionů. Jednou z nich je i paní Grażyna Vaněk ze Suché, která pro letošní místní ples připravila celkem 132 kotiliony.

Techniky, vzory a kreativita při výrobě kotilionů jsou skutečně obdivuhodné. Jejich autorky nacházejí inspiraci na jiných plesech, na Internetu anebo sbírají nápady od svých známých a kamarádek. Často, jak je tomu kupříkladu zvykem v Milíkově-Centru, kotiliony vyrábějí i děti z mateřských škol.

V Jablunkově jsou zase ve zvyku ozdobné gorolské symboly na kotilionech: vyšívaný gorolský „bruclik” (ozdobná vesta, součást lidového kroje), klobouk anebo „kopytka” (vlněné ponožky). Kotiliony mohou být háčkované, vyšívané nebo pletené, ozdobené pentlemi, stužkami nebo perlami anebo kotiliony vyrobené metodou quillingu (z tzv. papírového filigránu).

V Milíkově-Centru, kde se obvykle na místním plese baví zhruba 140 hostů, vyrábějí každý rok v průměru zhruba 400 až 500 kotilionů. Objevují se zde i netradiční materiály: kotiliony vyrobené z ponožek, z čajových sáčků, ze slámy nebo z korku.

AS

Překlad: Pygmalion

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test