ČESKÝ TĚŠÍN / Pouze dva dny bude ještě k vidění zajímavá výstava Adam Sikora a park jeho jména, která se nachází v sídle Kongresu Poláků v Českém Těšíně. Výstavu, která je věnována parku na levém břehu Olzy a jeho zakladateli, připravil Marian Steffek z Dokumentačního střediska Kongresu Poláků v ČR. Materiály prezentované na výstavě pocházejí z mnoha institucí a od soukromých osob.

sikorapark9111

Adam Sikora se narodil 22. prosince 1846 v Horním Žukově, kde absolvoval lidovou školu. Následně studoval na evangelickém gymnáziu v Těšíně, pak se vydal za knihovnickou praxí do Haliče. Ve Varšavě pracoval jako pomocník v Knihkupectví Gebethnera a Wolffa.

Na Těšínské Slezsko se vrátil v roce 1875. Na valné hromadě Zgromadzenia Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek v Těšíně byl vybrán do tříčlenného Hlavního výboru, kde pracoval skoro 36 let. Byl hodně pracovitý, svědomitý a skromný. Je jedním ze strůjců úspěchu Towarzystwa, které své pobočky otevřelo od Jablunkova po Bohumín.

Adam Sikora pracoval také v jiných kulturně-osvětových a sportovních organizacích, jako: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Macierz Szkolna Księstwa Cieszyńskiego, Towarzystwo Rolnicze Księstwa Cieszyńskiego, Towarzystwo Pomocy Naukowej, Polskie Towarzystwo Wydawnicze a další.

Jelikož neměl dědice, v roce 1909 celý svůj majetek odkázal Macierzy Szkolnej pro zakoupení pozemku na levém břehu Olzy, ve Svibici. Měl na něm vzniknout park pro hry a cvičení, po vzoru krakovského Parku Jordana, a být také místem pro různé akce, které pořádali Poláci v Těšíně.

Pozemek byl bažinatý a žádal si vynaložení nemalého úsilí i finančních prostředků. Díky angažovanosti veřejnosti včetně polské mládeže – jak fyzické, tak finanční – práce postupovaly rychle. Pozemek byl vyrovnán, vysázeny stromy a keře, vznikl dokonce rybník, byl postaven plot. Už v červnu 1909 se v parku konala zahradní slavnost Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Adama Sikora byl v červenci 1909 na valné hromadě Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńského jmenován čestným členem. Zemřel nečekaně 26. července 1910 v Budapešti, kde dva dny předtím přijel kvůli léčbě. Zůstal však park, který byl stalé rozšiřován.

Do parku vedla vstupní brána, vedle byl postaven domek hlídače, vznikl bufet, hudební pavilon, kuželky, hřiště a rybník pro kajaky. V parku bylo elektrické osvětlení. V roce 1913 podle projektu Wiktora Holczaka byla postavena miniatura Piastovské věže. Nejdříve se o park staral Komitet Parkowy, v roce 1914 pak Towarzystwo Parkowe, které jmenovala Macierz Szkolna.
Park byl rovněž svědkem historických událostí, neboť od 24. srpna do 21. září 1914 se zde formoval Legion Śląski, který bojoval za první světové války jako část Polských legií. Tuto událost připomíná památník odhalen sto let později, 21. září 2014.

Po rozdělení Těšínského Slezska v roce 1920 se o park starala Macierz Szkolna w Czechosłowacji. Konalo se zde mnoho akcí. V roce 1933 byl odhalen pomník Jana III Sobieského, u příležitosti 25. let od smrti také pomník Adama Sikory. Během 2. světové války oba pomníky byly zničené.

sikorapark3090Po válce park převzal československý stát, v roce 1954 se stal majetkem města Český Těšín. V roce 1989 místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Český Těšín – Park Sikory odhalila v parku pamětní tabuli Adama Sikory. V roce 2009-2012 park prošel rozsáhlou revitalizaci v rámci společného projektu Českého Těšína a Těšína podpořeného evropskými fondy.

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test