ORLOVÁ / V památkově chráněném evangelickém kostele v Orlové se v sobotu 3. prosince uskutečnil adventní koncert, který uspořádala Nadace přátel památkově chráněného evangelického kostela v Orlové (pol. Fundacja Przyjaciół Zabytku Kultury Kościoła ŚKEAW). Na programu bylo vystoupení vokálního souboru TA Grupa, který působí při Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu Český Těšín-Sídliště.

Zpěváci vystoupili ve prospěch charitativního účelu – dobrovolné dary, jež se během koncertu shromáždily, budou využity k financování projektu „Obnova varhan v evangelickém kostele v Orlové”. Celkové náklady na pořízení nového nástroje, který má být replikou varhan z let 1922-1985, činí 4 miliony korun.

Fundacja Przyjaciół Zabytku Kultury Kościoła ŚKEAW v Orlové vznikla v roce 2010 a jejím cílem je shromáždění finančních prostředků určených na opravy, aktivity a propagaci místního kostela z roku 1862, který byl v roce 2001 zapsán na seznam státních kulturních památek. Vzhledem k vynikajícímu akustickému charakteru interiéru chrámu se v něm často konají koncerty. Nadace doposud uspořádala např. vystoupení pěveckých sborů Canticum Novum, Pěveckého sdružení moravských učitelů nebo sboru Permoník.

Koncert komorního hudebního souboru TA Grupa, jehož uměleckou vedoucí je Krystyna Suszka, se skládal z celkem tří samostatných částí. V úvodní části vystoupení zazněly jak díla skladatelů klasické hudby, tak lidové písně a hity populární hudby. Prostřední část vystoupení tvořila díla klasické hudby v podání operního pěvce Klemense Słowioczka, jenž je v současnosti členem souboru TA Grupa. Na klavír jej doprovázel Romuald Gąsior. Závěrečná část vystoupení souboru TA Grupa byla věnována zpěvu koled a dalšího vánočního písňového repertoáru. Zpěv Pěvecké party se střídaly s mluveným slovem v podání Karola Suszky.

CR

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test