KARVINÁ / TĚŠÍN / Žáci Základní školy s polským jazykem vyučovacím v Karviné se zúčastnili spolu se svými vrstevníky ze Základní školy č. 2 s integračními oddíly v Těšíně kuchařských workshopů.

Tato skupina žáků z šesté třídy ve spřátelené základní škole na polské straně byla poprvé, nicméně spolupráce obou škol je již trvalá. V ZŠ č. 2 v Těšíně funguje Regionální vědecký oddíl Dl@ jutra, a právě jeho členové se účastní setkání se svými vrstevníky v Karviné. Dodatečně tento projekt podporují studenti Fakulty etnologie a pedagogických věd Slezské univerzity v Těšíně, které ke spolupráci motivovala jejich vedoucí Beata Oelszlaeger – Kosturek.

Žáci z polské i české strany se dokonale integrovali nad škrabkou, prkénkem, miskou na salát. V zásadě všichni souhlasně potvrdili, že jazyková bariéra neexistovala. – Oni mluví ve svém nářečí, ne polsky, ale neměli jsme problém, abychom si porozuměli – tvrdili žáci z polské strany.

Ti z Karviné se pak radovali, že poznali nová slova, zejména ta, která používá mládež v Polsku.
Kuchařské workshopy se konaly pod heslem „recepty z obou stran Olzy“. Jelikož bylo před sváteční období, jednalo se o jídla, které se v našem regionu vaří na svátky. Žáci se rovněž mohli dozvědět o tom, jak funguje vánoční tradice doma u vrstevníků z druhé strany hranice. Zjistili, že některé prvky jsou stejné, jiné se pak liší.

Společně udělali chlebíčky se sleděm, ze kterých je znám polský Těšín a česnekové jednohubky, které naopak jsou doménou Zaolší. Pokud se jedná o zeleninové saláty, které se dělají všude, v celém regionu, některé z ingrediencí se lišily. Jako dezert byly připravené ovocné saláty.

Samozřejmě po přípravě (s pomocí učitelů a studentek) všech jídel se konala jejich degustace. Setkání ukončilo rozdání cen účastníkům z obou škol. Žáci obdrželi zakoupené Centrem společných služeb (Centrum Usług Wspólnych)v Těšíně knihy s recepty našeho regionu. Dárky byly trefou do černého, neboť mládež ihned začala v knihách listovat a následně diskutovat. A do Karviné se vrátila s nadějí na další spolupráci.
(indi/tnj) 

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test