BĚLSKO-BÍLÁ / Od Soly po Ostravici. Takovou rozsáhlou oblast postihuje Beskydský kalendář (pol. „Kalendarz Beskidzki“), jehož nejnovější vydání pro rok 2017 právě vyšlo tiskem. Kalendář, který po delší odmlce již devátým rokem vydává Sdružení přátel Bělska-Bílé a Podbeskydska (Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia), věnuje v redakčním zpracování Jana Pichety od samého počátku velkou pozornost Těšínskému Slezsku a konkrétně samotnému Záolší, které je zde vnímáno jako celistvý region.

První prezentace kalendáře na příští rok se uskutečnila 5. prosince v Kulturním domě im. Wiktorii Kubisz v Bělsku-Bílé. V programu večera nechyběly slezskotěšínské prvky, jako např. vystoupení kapely Torka, která zahrála v samém úvodu akce a oblažila přítomné posluchače písničkami svého zakladatele a současně i protagonisty jednoho z článků, který se v nejnovějším Kalendáři objevil, dnes již zesnulého Kaza Urbasie. A co ještě najdeme na 250 stranách z křídového papíru, které tentokrát kalendář tvoří? Celkem je to více než 40 textů o zajímavých a fascinujících osobnostech pocházejících mimo jiné i z našeho kraje, jako kupříkladu rodačka ze Západního Těšína, umělkyně zabývající se dřevorytem Jadwiga Smykowska, chirurg Kornel Michejda, jehož rodinné kořeny sahají pro změnu do Albrechtic a Bystřice, divadelní režisér a kritik Helmut Kajzar, který je nerozlučně spjat s Těšínskem, nebo hudební skladatel Ryszard Gabryś, který zase pocházel z Goleszowa. A kromě toho můžeme v publikaci obdivovat nádherné fotografie a grafické listy Agnieszky Nowińské a Piotra Wisły.

16. prosince od 17 hodin se v Těšínské knihovně (Książnica Cieszyńska) na Menniczé ulici v Těšíně můžeme těšit na představení nejen nejnovějšího Beskydského kalendáře, ale i Slezského kalendáře a také dalších kalendářů, které na Těšínsku houfně vycházejí a jež se tematicky zaměřují na náš region.

(indi)

Překlad: Pygmalion

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test