ORLOVÁ / Výstava podzimních dekorací a adventních věnců, která se v místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v Orlové-Lutyni konala v pátek a sobotu (25. a 26. listopadu) byla spojená se zabijačkou. Vše doplňovala výstava fotografií dokumentující činnost skupiny v posledním roce. Na programu bylo také vystoupení žáků polské školy.

Výstava se stala tradicí, pořádána je každý rok, více méně ve stejném čase. Liší se však tematikou, například před rokem byly vystavené staré deskové hry. Ta letošní se zaměřila především na adventní a vánoční období.

Návštěvníci mohli obdivovat zajímavé adventní věnce, které mohli zakoupit a ozdobit si tak vlastní byt. Dámy z aktivního Klubu žen Ola (zkratka od Orlové-Lutyně), které věnce vytvořily, zároveň ukázaly i podzimní dekorace. Ty byly poprvé k vidění na začátku listopadu na 21. Výstavě činnosti sdružení a klubů v Kulturním domě v Orlové.

Mezi exponáty byly rovněž zajímavé věnce z perníků se svíčkami, které vytvořila mladá členka místní skupiny Radka Brzezna. Perníkové byly rovněž stromečky, domečky a ozdoby, a dá se říct, že spojily dvě funkce – ozdobnou a užitkovou, daly se totiž sníst.

Místní skupina PZKO v Orlové-Lutyni spojuje výstavu se zabijačkou a návštěvníkům tak může nabídnout široký výběr ze zabijačkových jídel. Letos bylo nachystáno na dvě stě teplých porcí – na menu byl řízek s bramborovým salátem, plněná kotleta se slezskými knedlíčky (kluski śląskie) a červeným zelím, jelito se zelím, vepřové žebírka s bramborem. Krom toho byly také polévky, studená kuchyně a široká nabídka domácích zákusků.

Předseda místní skupiny PZKO Piotr Brzezny měl radost z toho, že každým rokem návštěvníků přibývá. Letos v pátek výstavu shlédla více než stovka lidí, v sobotu jich bylo dvakrát tolik. Jelikož většina z nich si oběd dopřála přímo na místě, dámy se v kuchyni musely hodně obracet.

Výstava fotografií prezentující bohatou činnost členů PZKO v Orlové-Lutyni byla k vidění hned u vchodu. Prezentace činnosti byla rovněž k vidění na plátně v hlavním sálu, kde se obědvalo. CR/tnj

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test