Dnes vám přinášíme rozhovor se známým urologem doc. MUDr. Bogusławem Chwajolem, který jsme ocenili v naší soutěží pro mladé novináře „Piszmy razem“

Stát se lékařem byl váš sen už od dětství?

Od dětství nejspíš ne. Každý malý kluk má své sny. Když ještě jezdily staré tramvaje, toužil jsem se stát průvodčím. Líbilo se mi, jak průvodčí kontroluje lístky a jak jako poslední naskakuje do vozu, když už se rozjíždí.

Lékařem jsem se chtěl stát nejspíš teprve poté, když jsem byl už o něco starší a ležel jsem v nemocnici se zánětem slepého střeva. Operovali mě. Tenkrát to byla skvělá příležitost, jak pečlivě pozorovat a zblízka poznat lékařskou profesi. To tehdy mě to povolání oslovilo. Chodil jsem do deváté třídy jedenáctiletky.

Proč jste si zvolil právě urologii?

Urologii jsem si vybral proto, že jsem si vždy v medicíně přál praktikovat nějaký chirurgický obor, a to mi právě urologie bezvýhradně umožňuje. Proto tedy padla volba na urologii, poněvadž všeobecná chirurgie se zabývá hlavně amputacemi, zatímco urologové se zabývají léčbou.

Napadlo vás někdy, že byste rád změnil profesi?

To ne. Do svého povolání jsem se doslova zamiloval. Urologie je plná skrytých záhad, které rád odhaluji. A čím více jich poznávám, o to víc mě tento obor přitahuje. Nejspíš se nikdy nestane, že bych změnil povolání.

Proč stále pracujete, když už jste dnes v důchodu?

Cítím, že mě pacienti potřebují, protože v našem městě je urologů nedostatek. Rád bych, aby urologičtí pacienti z okolí měli v tomto léčebném oboru zajištěn plný servis. I nadále mě ta práce zajímá. Jsem toho názoru, že když se člověk cítí zdráv a má touhu pomáhat lidem, tak by měl tuto profesi vykonávat i nadále.

 

Rozhovor vedla Jolanta Iwanuszek, absolventka ZŠ s polským jazykem vyučovacím v Dolní Lutyni, v současnosti studentka polského gymnázia.

Překlad: Pygmalion

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test