RYCHVALD / Rok Henryka Sienkiewicze, který na letošek u příležitosti stého výročí úmrtí slavného polského spisovatele vyhlásil Senát Polské republiky, se kvapem chýlí k závěru. Stal se připomenutím životního osudu a tvorby slavného spisovatele i pro členy Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v ČR (PZKO) v Rychvaldu. Setkání s Henrykem Sienkiewiczem se uskutečnilo v sobotu 26. listopadu v rámci Podzimního besedního večera.

Je to jedna z tradičních akcí místní skupiny PZKO, která má za cíl zdůrazňovat polský charakter života v pohraničních oblastech Záolší. Hned u Rychvaldu kdysi probíhala národnostní linie celého regionu. Místní Dům PZKO je budova bývalé polské základní školy, která byla v roce 1980 uzavřena. Od roku 1999 je ve vlastnictví Místní skupiny PZKO, jejíž členové se snaží, aby v Rychvaldu zněla polština i nadále.

Během rychvaldských besedních večerů členové místní skupiny PZKO často organizují setkání se zajímavými hosty, které se pokaždé těší velké oblibě. Jak uvedla tajemnice místní skupiny Halina Gawlas, nejčastěji jde o přednášky o vlastivědných tématech nebo aktuálních otázkách. V minulých letech v Rychvaldu vystupovali např. již zesnulý himalájský horolezec Wiesław Chrząszcz, polonistka Danuta Ondruch, která hovořila o Chopinově díle, anebo rychvaldský rodák, badatel Tadeusz Siwek, který zde představil čtení o Indii.

V říjnu loňského roku během Podzimního besedního odpoledne s písněmi a poezií, které členové místní skupiny pořádali společně s Městskou knihovnou v Rychvaldu, vystoupil Libor Martinek se svou přednáškou o slezském básníkovi Władysławu Sikorovi. Naskytla se tehdy i příležitost k oslavám: konkrétně 105. výročí působení polských pěveckých sborů v Rychvaldu, na němž se představili místní Rychwałdzianie a spřátelený sbor Lutnia z Dolní Lutyně.

Dirigentem obou pěveckých sborů působících při PZKO je Władysław Rusek, předseda Místní skupiny PZKO v Rychvaldu, který také přítomné přivítal na letošním Podzimním besedním večeru. Hosty pozval na Setkání s Henrykem Sienkiewiczem včetně scénického čtení v podání Marie Sztwiertni a Leona Kasprzaka.

Sluší se připomenout, že paní Maria Sztwiertnia působí jako předsedkyně Místní skupiny PZKO v Dolní Lutyni a pan Leon Kasprzak je pro změnu předsedou Místní skupiny PZKO v Orlové-Porubě. „Jde o funkcionáře, kteří působí na všech frontách a zároveň jsou našimi přáteli,” shrnula Halina Gawlas.

„Rádi bychom vám představili osobnost Henryka Sienkiewicze z poněkud jiného úhlu a nastínili zajímavé momenty ze života a tvorby slavného spisovatele, o nichž nás ve škole neučili,” uvedla ve svém pozvání na krátkou cestu se Sienkiewiczem Maria Sztwiertnia. Velmi poutavě poté hovořila mj. o jeho cestách do nejrůznějších koutů světa a také o jeho životních láskách, jimiž bylo pět žen jménem Maria. Leon Kasprzak přečetl několik méně známých spisovatelových děl.

Setkání uzavřela zábava. Kousky papíru, které obdrželi všichni přítomní, byly popsány názvy nejpopulárnějších Sienkiewiczových děl. Úkolem přítomných si bylo připomenout jejich četbu a zvolit z nich čtyři nejoblíbenější. A potom už záleželo jen na štěstí, kdo z účastníků získá výhru v podobě sladké odměny.

Halina Gawlas poté pozvala všechny členy a příznivce Místní skupiny PZKO v Rychvaldu na další akci. Bude jí povánoční besídka, která se uskuteční ve čtvrtek 29. prosince.

CR

Překlad: Pygmalion

 

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test