DOUBRAVA / Členové Místních skupin Polského kulturně-osvětového svazu v Doubravě a v Orlové-Porubě zvou každoročně na svou Podzimní besedu (pol. „Świetlica Jesienna”), kterou pořádají společnými silami. Během té letošní, která se uskutečnila v sobotu 22. října v Národním domě v Doubravě, zazpívali polské předválečné šlágry herci Polské scény Těšínského divadla z Českého Těšína.

Koncert byl součástí muzikálu „Powróćmy jak za dawnych lat czyli polskie piosenki międzywojenne”, který měl na Polské scéně premiéru v polovině dubna letošního roku. Autorem scénáře byl režisér inscenace a autor scénografie Bogdan Kokotek, jinak též umělecký šéf Polské scény. Nové aranžmá vytvořil Tomasz Pala.

Písně vznikly v třicátých letech dvacátého století a diváci prvních zvukových filmů v polských kinech – podobně jako návštěvníci meziválečných kabaretních představení – je mohli slyšet jako hudební doprovod. Jejich kouzlo ovšem přežilo dodnes a nedokázali mu odolat ani hosté Podzimní besedy.

Zpívajícím hercům i hudebníkům, kteří je doprovázeli, se dostalo velmi srdečného potlesku. Předseda Místní skupiny PZKO v Doubravě Jan Kubanek ve svém poděkování členům souboru Polské scény nezapomněl připomenout poblahopřát k nedávnému jubilejnímu 65. výročí jeho vzniku. Po skončení umělecké části programu pořadatelé pozvali již tradičně všechny přítomné na šálek čaje.

Podzimní beseda patří mezi akce organizované společně členy PZKO v Doubravě a Orlové-Porubě, kteří spolupracují již několik let. Vše začalo společným plesem v Doubravě, kde je k dispozici velký sál s pódiem.

CR

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test