CIESZYN / V pondělí v Secesním sále Radnice v Cieszyně se konala inaugurace III. Svobodné školy filozofie a společenských věd profesora Jana Szczepańského. (III Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego.) Školu otevřeli vědci Marek Rembierz a Stanisław Kubicius. Pozdravili zástupce Lodžské university a představitele těšínských kulturních institucí, samosprávy, a také delegaci ze Zaolší.

Čestný rektor školy prof. Karol Daniel Kadłubiec na začátku zdůraznil, že knihy v životě Těšiňáků vždy měly významné místo. Profesor Szczepański ve svém deníku 8. ledna 1940 napsal: Mým největším snem je, aby v Ustorni vznikla svobodná škola filozofie a společenských věd. Po 70. létech, se toto přání splnilo – řekl Kadłubiec.

Vědci, který nezná pohádky o trpaslících a skřetech, něco chybí. Pokud nemá představivost, která spojuje racionální s neracionálním, těžko do vědy vnese něco novéhocitoval Szczepańského Kadłubiec.

Prvním přednášejícím byl profesor Jan Miodek, a téma přednášky bylo: Nové (staré) slova v současné polštině.

V úterý se účastníci WSNFiS setkali v Domu PZKO ve Stonavě.

AS / tnj

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test