KATOVICE / V koncertním sále Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích čekalo sedm sošek. Jedna z nich putovala i na Záolší. Irena Małysz se stala laureátkou XXI. Mezinárodní ceny Stanisława Moniuszky, udělované primátorem města Katovice.

Cítím se poctěná a zároveň překvapená. Přestože jsem o ceně už slyšela, nikdy bych si nepomyslela, že toto ocenění získám právě já,” řekla zjevně šťastná Irena Małysz. „Podobné ocenění člověka zavazuje, proto se budu snažit vytrvat ve svých aktivitách tak dlouho, jak jen to bude možné.”

Rozdání sošek Moniuszkovy ceny proběhlo v sobotu 8. října v rámci II. ročníku Celopolského festivalu pěveckých sborů Józefa Świdra „Cantus”. Na jevišti vystoupily sbory Modus Vivendi, Modus Vivendi CAMERALIS, Ogniwo z Katovic nebo pěvecké těleso Halka z Kozłowé Góry. Záolší reprezentoval sbor Collegium Canticorum. Několik skladeb zahrál i Dechový orchestr Tauron, jehož členové se dočkali u festivalových posluchačů nadšeného přijetí.

Na připomínku patrona závěrečného galakoncertu se sál rozezněl skladbami Józefa Świdra. „Jeho díla, která v sobě spojují volnou kompozici s poetickými formami slavných básnických textů, jsou pro pěvecké sbory symbolem radosti ze zpěvu. Interpreti je rádi přednášejí ve větších sálech, ale také v intimnějším, domácím prostředí,” prohlásili moderátoři galakoncertu Barbara Czaykowska a Andrzej Wójcik.

Na závěr všechny sbory společně spojily síly při přednesu skladeb „Ave Maria” a „Moja piosnka”.

Koncert byl fantastický. Přes velmi náročný výběr skladeb si sboristé s tak nesnadným úkolem bez problému poradili,” svěřila se se svými pocity Irena Małysz a dodala: „Tak silný zážitek zůstane člověku ještě dlouho v paměti.”

Oceněné pro letošní rok vybrala 7. září Kapitula Mezinárodní ceny Stanisława Moniuszky. Jejím členem byl mimo jiné Tomasz Piwko, člen Pěvecko-hudební sekce Polského kulturně-osvětového svazu v ČR.

kc

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , , , , , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test