CIESZYN / Během slavnostního zahájení IV. Kongresu žen Těšínského Slezska, který se uskutečnil ve dnech 7. a 8. října v Cieszyně, zástupkyně sdružení Klub Kobiet Kreatywnych (Klub kreativních žen), které pod vedením Romy Rojowské kongres organizuje, přivítaly mimo jiné přítomné členky Ženské sekce Polského kulturně-osvětového svazu v České republice (PZKO). Zdůraznily přitom, že název Kongresu žen Těšínského Slezska znamená, že je řeč o částech Slezska na obou březích pohraniční řeky Olzy, a dámy ze Záolší se tak mohou na kongresu cítit nikoli jako hosté, ale jako hostitelky.

Kongres je součástí projektu nazvaného „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym” („Těšínsko na podpatcích: zapojení žen Těšínského Slezska do veřejného života”). V rámci projektu vyšel časopis „Cieszyńskie na obcasach” („Těšínsko na podpatcích”), jehož spoluautorkami jsou animátorky kulturního dění z celkem dvanácti obcí a měst okresu Cieszyn. Periodikum přináší ženskou perspektivu věcí veřejných a záležitostí místních komunit. Na stránkách časopisu se objevil i obsáhlý materiál Henryky Żabińské „Kluby žen na Záolší”.

V čele delegace dam ze Záolší vyslané na IV. Kongres stála předsedkyně Ženské sekce při Hlavním výboru PZKO Władysława Byrtus. „Od počátku existence Kongresu žen v Cieszyně se jej účastníme jako zástupkyně Ženské sekce a našich Klubů žen,” řekla naší redakci místopředsedkyně sekce Anna Piszkiewicz. „Nemohli jsme se zúčastnit pouze loni, neboť sjezd se svým termínem kryl s naším Podzimním setkáním. Snažíme se spolupracovat s Klubem kreativních žen, jehož členky nás zvou na zajímavé akce, na něž stojí za to se vydat.”

Oficiálního zahájení kongresu, kterého se zúčastnily i zástupkyně Sdružení venkovských hospodyň a Univerzit třetího věku, se ujala místostarostka okresu Cieszyn Maria Cieślar. Členové skupiny Latino z tanečního studia Passo vystoupili s ukázkami samby. Účastnice kongresu jednaly druhého dne v prostorách Fakulty etnologie a pedagogiky Slezské univerzity v Cieszyně, který je jedním z partnerů hlavních organizátorů. Na univerzitě se rovněž představil tzv. Ženský park (Park Kobiet) s prezentací aktivit nevládních organizací a dalších institucí, firem a nakladatelství.

Dámy ze Záolší se zúčastnily rovněž tvůrčích dílen, které se odehrávaly během úvodního dne kongresu na těšínském zámku. Helena Niedoba se na workshopu nazvaném „Proutěné/ze slámy” učila, jak se pletou slaměné košíky, zatímco Anna Piszkiewicz malovala skříňku v rámci dílny „Zdobení truhel tradičními vzory”. Odehrály se i workshopy vaření.

Zástupkyně PZKO přiznaly, že praktické aktivity se staly součástí kongresu právě díky jejich iniciativě: „Tvůrčí dílny byly letošní novinkou,” vysvětluje Anna Piszkiewicz, „protože v minulosti se odehrávaly spíš jen debatní panely. Během rozhovoru s předsedkyní Romou Rojowskou jsem jí nastínila, co nás nejvíc zajímá.”

Debatní panel, který proběhl prvního dne na zámku, nesl název „Poděl se o nápad” a obsahoval následující prezentace: „Akademie Emila – alternativa pro rodiče, neboli O vzdělávání jinak”, „Ekosofie ve službách handicapovaným”, „Dinksy – komunikace prostřednictvím obrazu”, „Spolupráce se zástupci místní komunity” a „Těšínský Zámek na cestě k inovacím”.

Téhož dne kongres probíhal i v prostorách filiálky Vysoké školy ekonomické Dąbrowa Górnicza v Cieszyně, který je dalším z partnerů pořadatelů. Zde se diskutovalo o tématu „Kariérní rozvoj – ambice obyvatelek Slezského vojvodství”. Diskusního panelu „Vědět jak, neboli O umění fungovat ve veřejném životě” se zúčastnili mimo jiné zástupci samosprávných orgánů a další představitelé politického, hospodářského a společenského života.

Debatní panel v rámci programu druhého dne kongresu, který se uskutečnil na Fakultě etnologie a pedagogiky Slezské univerzity v Cieszyně, se týkal následujících témat: „Společenský kapitál žen ve věku nad 50 let ve 21. století”, „Ženskost: nechtěná – skrývaná – vytoužená* (*nehodící se škrtněte)” a „Ženy v ozbrojených složkách – parity, móda nebo něco normálního”. Proběhl rovněž workshop s psychologickou tematikou nazvaný „Základy pocitu sebeúcty u žen, aneb Jak rozvíjet a oč opírat obraz sebe sama”.

CR

Překlad: Pygmalion

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test