MOSTY U JABLUNKOVA / Uplynulá sobota a neděle proběhly v Mostech u Jablunkova ve znamení „odpustu“ (tj. pouti) u příležitosti svátku sv. Hedviky (polsky: św. Jadwigi). Tato událost je důležitá nejenom pro samotnou podhorskou obec. Sjíždějí se na ni totiž celé rodiny jak z Mostů, tak i z okolních vesnic.

Letošní prosluněná sobota přivedla na odpust sv. Hedviky řadu návštěvníků. Ale ani v chladnou a mlhavou neděli zástupy účastníků tradičního odpustu neprořídly – a zatímco se tak dospělí zahřívali u stánků s medovinou, děti ani drobný déšť a chlad neodradily od skotačení na kolotočích.

Svátek sv. Hedviky připadá na 17. října. Slavnostní pouť se odehrává vždy o předchozím víkendu před samotným svátkem. Přípravy na místní odpust jsou patrné již s několikadenním předstihem před sobotní sváteční poutí. Celý předchozí týden se do Mostů sjíždějí kolotočářské atrakce ze širokého okolí.

O víkendu se místní obyvatelé nejprve účastní slavnostních mší svatých a poté celé rodiny vyrážejí na obecní náves, kde se již mezitím usídlily pouťové atrakce a stánky.

Kdysi se pouť odehrávala na tzv. „Kamiyncu“. Od druhé poloviny 20. století se přestěhovala do centra Mostů, do blízkosti tzv. „Drzewionky“ na Fojtství.

AS

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test