MOSTY U JABLUNKOVA / Jak vypadalo Těšínsko v dobách vlády Františka Josefa I.? O tom hodlají debatovat organizátoři populárně-vědecké konference, která se uskuteční 19. listopadu v Domě PZKO v Mostech u Jablunkova.

Mostecká místní skupina PZKO společně s Katedrou slavistiky FF Ostravské univerzity akci připravily k příležitosti stého výročí úmrtí císaře Františka Josefa, který zemřel 21. listopadu 1916. Během jednodenní konference nazvané „Těšínsko za časů Františka Josefa I.” přednášející účastníkům přiblíží dobu panování nejdéle vládnoucího monarchy v moderních evropských dějinách.

Mezi přednášejícími vystoupí mj. výzkumní pracovníci Ostravské univerzity, ale také badatelé z dalších institucí. Prof. Aleš Zářický bude přednášet o podobě Rakouského Slezska za vlády habsburského panovníka, dr. Józef Szymeczek nastíní náboženský charakter Těšínského Slezska v 19. století a Mariusz Mankowski z Muzea Těšínského Slezska se zúčastní s přednáškou nazvanou „Těšín a okolí za vlády císaře Františka Josefa I.”.

Doc. Jana Raclavská zase nastíní jazykové prostředí Těšínského Slezska ve zmíněném období, zatímco historickým a lidovým tradicím se bude věnovat prof. Daniel Kadłubiec, který vysvětlí, jakým způsobem se významné historické postavy stávaly hrdiny lidového vyprávění. Na konferenci přivítáme i hosta z Podhalí – o ekonomickém rozvoji a kulturním životě v Zakopaném za vlády císaře Františka Josefa I. přijede přednášet architekt Jan Karpiel-Bułecka. (pet)

Překlad: Pygmalion

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

REKLAMA Cafe Muzeum
REKLAMA Slam poetry CZ-PL show
Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test