Nevíte, kam se vydat o víkendu? Máme pro vás několik zajímavých tipů:

1. Chopinovský koncert

V sobotu odpoledne rozezní třineckou Trisii tóny z děl Fryderyka Chopina. V 17 hodin zde začne koncert věnovaný pedagogické činnosti zesnulé Jany Cienciałové. Vystoupí na něm Marek Kozák (klavír), Marta Sandurska (harfa) a žáci ZUŠ v Třinci.

2. Podzimní setkání klubů žen

Členky polských klubů žen z celého Záolší se tuto sobotu sejdou v Bukovci. Od 9 do 15 hodin se v místním Domě PZKO uskuteční Podzimní setkání. Na programu budou mj. tvůrčí dílny a prohlídka bukoveckého kostelíku.

3. SAJ-fest

O víkendu se vyrazí bavit i mladí lidé. Sekcja Akademicka „Jedność” zve v sobotu do Vendryně na SAJ-fest. Na dopoledne jsou naplánovány zápasy v rámci fotbalového turnaje, jehož finále se odehraje v 15 hodin. Od 18 hodin proběhne v místní Čítárně zábava.

4. Podzimní besídka

Členové místních skupin PZKO v Doubravě a Orlové-Porubě zvou své členy a příznivce do Národního domu v Doubravě na Podzimní besídku. Na programu budou vystoupení členů souboru Polské scény s polskými meziválečnými šlágry z muzikálu „Powróćmy jak za dawnych lat”. Akce začíná v 15 hodin.

5. „Wykopki” v Ráji

Akci s podzimní tematikou připravila na nadcházející víkend Místní skupina PZKO v Karviné-Ráji. V sobotu v 16 hodin zde začínají tzv. „Wykopki”, v jejichž rámci vystoupí pěvecký sbor „Dźwięk” a k tanci a poslechu zahraje kapela „Gestor Band”. Nebude chybět ani chutné občerstvení, které připraví dámy z místního Klubu žen.

6. Mezinárodní festival pěveckých sborů „Gaude Cantem”

Jeden z cyklu koncertů Mezinárodního festivalu pěveckých sborů „Gaude Cantem”, který probíhá do 20. října, proběhne v sobotu v Zebřidovicích. Vystoupí na něm i sbory ze Záolší: „Colegium Canticorum” a „Melodia” z Návsí, a také zebřidovický Smíšený pěvecký sbor „Echo”.

7. Jubilejní oslavy „Dziecek ze Stonawy“

O tom, co dokáží děti ze Stonavy, se bude moci přesvědčit každý, kdo přijde v sobotu v 15 hodin na jubilejní koncert u příležitosti oslav 10. výročí založení souboru, který funguje při polské ZŠ ve Stonavě. Na koncertě se představí „Dziecka ze Stonawy”, Kapela pod vedením Bronisława Jeleně a Smíšený pěvecký sbor Stonawa.

8. Podzimní koncert

Před 150 lety byla slavnostně otevřena budova polské školy ve Stříteži. Při příležitosti oslav tohoto výročí zvou členové Místní skupiny PZKO na Podzimní koncert aneb Vzpomínky na školní léta. V programu koncertu vystoupí pěvecký sbor Godulan-Ropica, děti ze školy J. Kubisze v Hnojníku a soubor Trzanowice. Po koncertě se uskuteční setkání bývalých žáků polské školy ve Stříteži.

9. Boeing, boeing…

Inscenace o snech, ženách a lásce v provedení divadelního souboru Jerzyho Cienciały z Vendryně si můžete vychutnat v neděli odpoledne v Bystřici. V místním Domě PZKO odehrají od 16 hodin vendryňští herci na pozvání členů PZKO z Bystřice představení „Boeing, boeing”.

10. Festival outdoorových filmů

Dobrodružné a cestopisné filmy či snímky s tematikou horolezectví a extrémních sportů můžete od pátku do pondělí zhlédnout v Jablunkově. V rámci programu Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, který se odehrává v několika desítkách měst, se bude promítat i v jablunkovském kině Mír.

(pe)

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , , , , ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test