STONAVA / – Setkali jsme se zde, abychom oslavili deset let našeho malého, ale velkého duchem souboru Dziecka ze Stonawy, který funguje pod křídly Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu ve Stonavě – sdělil v sobotu ze scény stonavského kulturního domu místopředseda MS PZKO Bohdan Prymus. Ústředním tématem regionálního představení, které shlédli účastníci jubilea byla Stonavská veselka („Stonawski wiesieli”).

– Jubileum hodně znamená nejen pro naší skupinu a školu, ale také, a nebojím se to říct, pro naší obec, region – konstatoval Bohdan Prymus. Mezi hosty byli zástupci obce včetně starosty Andrzeje Febera, nechyběl i předseda Hlavního výboru PZKO Jan Ryłko, který poděkoval vedoucí souboru Wandě Grudzińské a děti obdaroval sladkostmi.

– Před deseti lety Wanda Grudzińska přišla s nápadem, že je třeba zúročit talent našich dětí – žáků naší školy, a poslala je na českotěšínské eliminace Prohlídky těšínské lidové písně – připomněl začátky souboru Prymus. – Jelikož bylo třeba nějak tuto skupinu nazvat, vymyslela název nejjednodušší a zároveň geniální, Dziecka ze Stonawy – dodal. I když Regionální soubor Dziecka ze Stonawy vznikl v místní škole, rychle získal záštitu Místní skupiny PZKO.

Jubilejní představení připravili společně současní i bývalí členové souboru. Autorkou scénáře a zároveň režisérkou představení byla Wanda Grudzińska, s choreografií pomohli Jolanta Jelenová, Lucka Durczok a Zygmunt Grudziński, hudbu připravil Bronisław Jeleń.

Představení se neodehrávalo pouze na jevišti, ale také v hledišti. Zúčastnilo se ho několik desítek osob – zástupců všech generací. Kromě diváků a herců zpívali také členové smíšeného sboru Stonawa MS PZKO pod taktovkou Marty Orszulik, hrála kapela Bronisława Jelenia.

CR/tnj

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA Kapela Lipka
REKLAMA Uroczysta akademie

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test