KARVINÁ-DARKOV / Rozloučení s létem je tradiční každoroční akce Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) v Karviné-Darkově. Letos se uskutečnila v sobotu 24. září. A poněvadž byl pěkný slunečný den, členové místní skupiny strávili příjemné odpoledne v zahradě Domu PZKO.
Obyvatelé Darkova, zejména ti z levého břehu Olzy, na kterém stojí už téměř opuštěný Dům PZKO, jsou již dlouhá léta rozeseti po celém světě. Jejich domovy, které zničila nekontrolovaná uhelná těžba, se propadly pod zem. Ať již zdaleka nebo zblízka, staří obyvatelé se stále vracejí do svého Darkova, aby se zde během takových akcí jako Rozloučení s létem sešli s bývalými sousedy a známými.

Na stole ani tentokrát nemohly chybět tradiční stryki. Bramborové placky hrály v sobotu odpoledne hlavní roli. Tyto pochoutky smažily v kuchyni dámy z Klubu žen pod vedením Danuty Stryji. A kdo měl chuť na něco sladkého ke kávě, mohl se zakousnout do chutných domácích koláčů.

Účastníci akce ale netrávili čas jen povídáním. Členové smíšeného pěveckého sboru „Lira”, který funguje při místní skupině PZKO, se hostům rozhodli zpříjemnit letošní Rozloučení s létem malým koncertem. Pro zahradní vystoupení si ze svého repertoáru zvolili skladby lehčího charakteru. Sbor zpíval pod vedením své dirigentky Beaty Pilśniak-Hojky.

Konec září se vyznačuje čím dál dřívějším stmíváním a poté, co zapadne sluníčko, se dost výrazně ochlazuje. Jak ale přítomné ujistil předseda Místní skupiny PZKO pan Piotr Sztuła, když se setmí, vůbec to neznamená, že by se hosté měli rozejít do svých domovů. Akce se tehdy prostě přestěhuje do sálu Domu PZKO.

CR
Překlad: Pygmalion

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test